Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

W całej Polsce protesty przeciwko prezydenckim projektom reformującym sądownictwo

Autor: JS
Dodano: 01-10-2017 14:03

O godz. 19 w całej Polsce odbędą się protesty przeciwko prezydenckim projektom reformującym sądownictwo. Ich organizatorem jest Komitet Obrony Demokracji.

Protesty odbędą się przed budynkami sądów w całej Polsce.

"W lipcu PiS próbował przeprowadzić w Polsce ustrojowy zamach stanu. Ustawami chciał zmienić przepisy Konstytucji i upolitycznić polskie sądy. W odpowiedzi na to w całej Polsce wybuchły wielkie protesty społeczne. W 280 miejscowościach na ulice wyszły Obywatelki i Obywatele, którzy solidarnie stanęli w obronie niezależnych sądów" - informuje KOD.

Jak przypomina, od prezydenta RP, jako strażnika Konstytucji, żądano wtedy zawetowania ustaw PiS-u.

"Prezydent po złożeniu weta wobec dwóch ustaw zapowiedział przygotowanie własnych propozycji dotyczących SN i KRS. Czekaliśmy na zapowiadane projekty i doczekaliśmy się ich 26 września, i niestety, zawiedliśmy się. Prezydent Andrzej Duda udowodnił, że faktycznie od lipca nie próżnował. Stworzył dwa kolejne, koszmarne projekty. Propozycje Ziobry były skandaliczne, Andrzeja Dudy są bardzo złe... albo się przestrzega prawa, albo się je łamie. Innej możliwości nie ma. My, Obywatelki i Obywatele, stoimy na straży demokracji i konstytucyjnej zasady trójpodziału władzy, dlatego: bronimy niezależnych sądów i niezawisłych sędziów;  mówimy NIE sądom pod nadzorem polityków, zarówno polityków PiSu, jak i wszystkich innych opcji politycznych; stajemy wspólnie na straży praworządności - nie bronimy przywilejów ani ludzi" - czytamy w komunikacie KOD.

Komitet Obrony Demokracji zachęca do udziału w protestach. "Pokażmy wspólnie, że SUWEREN MÓWI NIE!!!" - pisze.

 

W poniedziałek (25 września) prezydent Andrzej Duda zaprezentował swoje projekty ustaw o KRS i o SN. 24 lipca prezydent zawetował przygotowane przez posłów PiS: nową ustawę o SN i nowelę ustawy o KRS, wytykając im m.in. niekonstytucyjność części przepisów. Zapowiedział wtedy, że w ciągu dwóch miesięcy przedstawi własne projekty.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019