Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

75. rocznica powstania w getcie warszawskim. MSWiA: Syreny zawyją w rocznicę wybuchu powstania

Autor: PAP/AT
Dodano: 15-03-2018 12:42 | Aktualizacja: 15-03-2018 12:43

Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński zwrócił się do wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery o uruchomienie syren alarmowych 19 kwietnia w 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

"MSWiA zwróciło się do Zdzisława Sipiery, wojewody mazowieckiego o uruchomienie syren alarmowych w dniu 75. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Syreny alarmowe uruchamiane były również pięć lat temu, podczas 70. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim" - podał resort.

Czytaj też: Sprawiedliwi wśród Narodów Świata apelują do rządu Polski i Izraela

Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa oraz formacji pomocniczych. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu.

8 maja, w schronie przy ul. Miłej 18, samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy ŻOB. Nielicznym bojowcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta. Jednym z nich był ostatni dowódca ŻOB, Marek Edelman, zmarły w 2009 r.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020