Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Jacek Sasin: Oczekiwałbym, żeby na uroczystościach 10 kwietnia byli obecni politycy różnych opcji

Autor: PAP/AT
Dodano: 05-04-2018 11:08

10 kwietnia to jest taki dzień, który powinien nas wszystkich połączyć; oczekiwałbym, żeby podczas obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej, byli obecni politycy różnych opcji i żebyśmy wszyscy zachowywali się godnie - powiedział w czwartek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

Sasin powiedział w TVN24, że środowe (4 kwietnia) spotkanie kierownictwa PiS dotyczyło obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia. "Tego co się będzie działo w związku z kolejną rocznicą tragedii smoleńskiej i odsłonięciem pomnika ofiar" - zaznaczył.

Pytany, kto będzie przemawiał 10 kwietnia przed pomnikiem, Sasin odparł, że na pewno prezes PiS Jarosław Kaczyński, "jako brat prezydenta Rzeczpospolitej śp. Lecha Kaczyńskiego, który zginął w tej katastrofie". "Chcielibyśmy również, żeby tą uroczystość uświetnił swoją obecnością prezydent Andrzej Duda" - dodał.

Na pytanie, czy na uroczystość będą zaproszeni politycy opozycji Sasin powiedział: "Myślę, że tak". Jak podkreślił, organizatorem tych uroczystości jest minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. "I wiem, że jest taka intencja, żeby te uroczystości były uroczystościami ogólnonarodowymi tzn., żeby zgromadziły rzeczywiście wszystkich, niezależnie od poglądów, niezależnie od światopoglądów i to dotyczy zarówno polityków jak i rodzin najbliższych tych którzy zginęli" - mówił Sasin.

Dopytywany, czy jego zdaniem politycy opozycji przyjdą na uroczystości, Sasin odparł, że trudno mu odpowiadać za emocje i reakcje ludzi zgromadzonych. "Natomiast myślę, że 10 kwietnia to jest taki dzień, który powinien nas wszystkich połączyć i oczekiwałbym tego, żeby po pierwsze byli obecni politycy różnych opcji, a po drugie żebyśmy się wszyscy tego dnia zachowywali bardzo godnie" - podkreślił szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Czytaj też: Prezes PiS: 10 kwietnia nie będzie końcowego raportu ws. katastrofy smoleńskiej

Pytany, kiedy zostanie odsłonięty pomnik Lecha Kaczyńskiego, Sasin powiedział: "Tak jak zapowiadaliśmy już od pewnego czasu, planujemy tą uroczystość na jesień, (na) listopad". Dopytywany, czy będzie to data 11 listopada, odparł, że "raczej 10 listopada".

Sasin pytany o nagrody przyznawane ministrom przez b. premier Beatę Szydło, powiedział że "przede wszystkim (...) sprawę nagród trudno odnosić do ważnych spraw państwowych".

Na stwierdzenie dziennikarza, że spadek sondaży dla PiS, to efekt właśnie tych nagród, Sasin powiedział, że PiS tego nie lekceważy. Pytany, czy jego partia przeprosi za nagrody na konwencji 14 kwietnia, Sasin powiedział, że trudno przepraszać za coś "co jest zgodne z pewnymi standardami, zgodne z prawdą".

Sasin podkreślił też, że nagrody nie były przyznawane w sposób tajny. "Były rzeczywiście pewną częścią wynagrodzenia za pracę (...) Beata Szydło uznała, że ci ministrowie, którzy dobrze pracują - a dobrze oceniała swoich współpracowników - zasługują na tego typu nagrody" - podkreślił.

Pytany, czy przyznanie nagród nie było błędem, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów powiedział: "Być może dzisiaj z punktu widzenia tego, co się dzieje wokół tej sprawy i tej zupełnie niesamowitej histerii, która wokół tej sprawy została rozpętana przez opozycję, można powiedzieć, że być może należało jeszcze bardziej powściągnąć się tutaj w tej sprawie, ale tę kwestię mamy już za sobą".

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020