Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Andrzej Duda o pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej: To symbol naszej wspólnoty

Autor: PAP/JS
Dodano: 10-04-2018 17:34

Wierzę, że pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej będzie nas jednoczył, niezależnie od poglądów politycznych - mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości odsłonięcia pomnika na pl. Piłsudskiego w Warszawie. To symbol naszej wspólnoty - podkreślił.

W ocenie prezydenta odsłonięty we wtorek Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku jest "wymownym obeliskiem, który stanie się w krótkim czasie świętym miejscem dla wszystkich Polaków".

"Czemu? Bo jest symbolem naszej wspólnoty. Bo upamiętnia to, co było wspólnotowe, i że właśnie dlatego co było wspólne, nasze, oni zginęli. I dlatego jest on nasz wspólny. I wierzę w to, że będzie nas właśnie jednoczył, niezależnie od poglądów, od barw politycznych, niezależnie od szczegółowych przekonań" - powiedział Duda.

"Bo on jest wszystkich. I dla wszystkich" - podkreślił prezydent.

"Zginęli Polacy, zginęli razem, w służbie publicznej, Polska nie może o nich nie pamiętać" - powiedział prezydent na pl. Piłsudskiego, wskazując że w każdą służbę wkalkulowane jest ryzyko.

"Służba ojczyźnie czasem pociąga za sobą ofiary, one muszą być uczczone. Polacy, my wszyscy, musimy to rozumieć. Wierzę, że to zrozumienie w naszym narodzie jest powszechne i wierzę, że ten monument wkrótce stanie się wielkim miejscem naszej wspólnoty" - powiedział prezydent.

Andrzej Duda dziękował zebranym, "za to że przez osiem lat chodzili (na marsze pamięci i uroczystości-red.), tworząc żywy pomnik tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem i żywy pomnik prezydenta profesora Lecha Kaczyńskiego".

Czytaj też: Jarosław Kaczyński: Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej to pomnik pamięci, godności, wierności

"To także dzięki wam ten monument stoi (…) to także dzięki wam mogliśmy odsłonić ten obelisk na miejscu którego stanie wkrótce pomnik prezydenta, pomnik upamiętniający jego służbę dla Rzeczpospolitej" - dodał Duda.

Prezydent mówił, że Lech Kaczyński "zrobił dla Polski rzeczy wielkie". "I to także dzięki niemu, dzięki jego pracy, dzięki jego programowi, dzięki jego przekonaniom, które niestrudzenie starał się wcielać w życie, realizować swoją wizję wolnej Polski, ta Polska dzisiaj jest coraz silniejsza" - powiedział Duda.

"Polska dzisiaj jest coraz bezpieczniejsza, bo my dzisiaj realizujemy to, o czym on mówił, a czego on nie zdążył zrealizować, to co on nam zostawił w testamencie" - powiedział prezydent na uroczystości podczas której m.in. odsłonięto kamień w miejscu, w którym jesienią ma stanąć pomnik Lecha Kaczyńskiego.

Prezydent podkreślił, że Lechowi Kaczyńskiemu pomnik "zwyczajnie się należy".

"Nikt nie miał takiego doświadczenia politycznego, wynikającego z zaufania, którym było obdarzany. Obdarzany przez różnych ludzi, reprezentujących różne poglądy. A przede wszystkim przez wyborców, którzy wybierali go do Senatu, do Sejmu, na prezydenta Warszawy i wreszcie na prezydenta Rzeczpospolitej. Cieszył się po prostu ogromnym zaufaniem społecznym, bo sobie na to zaufanie zapracował. Można więc śmiało powiedzieć, że zapracował sobie swoją służbą dla ojczyzny, także i na to upamiętnienie" - powiedział prezydent.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019