Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Zbigniew Ziobro ma nowe pomysły. Przestępcy powinni się bać?

Autor: PAP/PSZ
Dodano: 25-04-2018 14:39

Przestępcy gospodarczy muszą liczyć się z bardzo poważnymi konsekwencjami. Jestem przekonany, że wielu z nich dojdzie do wniosku, że takich przestępstw nie opłaca się popełniać - oświadczył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

W środę (25 kwietnia) Zbigniew Ziobro oraz wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł przedstawili przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości program reform "Sprawiedliwość i bezpieczeństwo". Program zawiera realizowane lub planowane zmiany w prawie karnym.

Jeden z segmentów tego programu odnosi się do przestępczości gospodarczej. Ziobro wskazał, że "przestępczy gospodarczy rachują, umieją liczyć, są nastawieni na pieniądze, będą musieli odpowiedzieć sobie na pytanie, czy im się opłaca popełniać tego typu przestępstwa". "Jestem przekonany, że wielu z nich dojdzie do wniosku, że takich przestępstw nie opłaca się popełniać" - ocenił. Jak dodał tak samo, jak "wielu z nich doszło do takiego wniosku w przypadku przestępczości VAT-owskiej i dzięki temu są miliardy złotych na wiele ważnych projektów".

Czytaj także: Księgowy międzynarodowej grupy przestępczej w rękach CBA

Jak zaznaczono w opracowaniu Ministerstwa Sprawiedliwości opisującym program reform zaostrzeniu ma ulec odpowiedzialność karna za "łapówki". "Dziś za przyjęcie łapówki powyżej 200 tys. zł grozi od dwóch do 12 lat więzienia. Nowe prawo ma działać odstraszająco na tych, którzy wikłają się w wielkie afery. Przyjęcie korzyści majątkowej powyżej miliona zł będzie zagrożone karą od trzech do 20 lat pozbawienia wolności" - wskazało MS.

Uelastycznieniu mają też ulec wymiary kar za fałszowanie faktur. "W przypadku fałszerstw na wielką skalę, a więc powyżej 10 mln zł, prawo ma być surowe. Pozwoli orzekać kary w przedziale od 5 do 25 lat więzienia. Dziś jest mało elastyczne. Zakłada kary od 5 do 15 oraz 25 lat pozbawienia wolności" - wskazał resort.

Czytaj również: Prokuratura chce powołać nową instytucję do spraw gospodarczych

Ponadto nowe przepisy mają ułatwić "walkę z 'ustawianiem' przetargów, gdy są w nie choćby częściowo zaangażowane publiczne pieniądze - rządowe, samorządowe albo z Unii Europejskiej". "W budzących wątpliwości sprawach prokuratura będzie mogła podejmować działania z urzędu, a nie czekać na złożenie zawiadomienia" - zapowiada MS.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019