Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Viktor Orban potwierdził gwarancje dla Polski, ale liczy na kompromis

Autor: PAP/PSZ
Dodano: 16-05-2018 20:28

Węgry mają nadzieję na kompromis między Komisją Europejską a Polską, jednak w razie jego braku będziemy przeciwko art. 7 - oświadczył w TVP węgierski premier Viktor Orban na marginesie szczytu UE-Bałkany Zachodnie, który 17 maja rozpocznie się w stolicy Bułgarii.

Komisja Europejska, podejmując w grudniu decyzję o uruchomieniu wobec Polski procedury z art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej, dała Polsce trzy miesiące na wprowadzenie w życie rekomendacji dotyczących praworządności.

"Węgry mają nadzieję na kompromis między Komisją Europejską a Polską, ale jeśli go nie będzie, to staniemy po stronie Polski w tym sporze i będziemy przeciw art. 7" - oznajmił węgierski premier Viktor Orban w wypowiedzi dla TVP.

W czwartek 17 maja w Sofii odbędzie się szczyt UE-Bałkany Zachodnie. Wcześniej unijni przywódcy spotkają się w stolicy Bułgarii na kolacji, by rozmawiać m.in. o wycofaniu się USA z porozumienia nuklearnego z Iranem, wydarzeniach w Gazie w związku przeniesieniem ambasady USA w Izraelu do Jerozolimy oraz dodatkowych cłach amerykańskich na stal i aluminium z UE.

Na marginesie szczytu - 16 maja - zaplanowane jest spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem. Szef KE i premier polskiego rządu - jak poinformował rzecznik KE Margaritis Schinas - zgodzili się w trakcie poniedziałkowej (14 maja) rozmowy telefonicznej, że będą kontynuowali dialog w sprawie praworządności.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019