Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Zapadła decyzja o zawieszeniu protestu opiekunów i rodziców osób niepełnosprawnych

Autor: wnp.pl (ICH)
Dodano: 27-05-2018 11:13

27 maja, po 40 dniach, zakończy się protest osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w Sejmie. Zapowiedziała to jedna z protestujących matek Iwona Hartwich. Protestujący zapowiadają konferencję prasową na zewnątrz budynku, a to oznacza przerwanie ich akcji w obecnej formie- poinformowało radio RMF FM.

 Jak tłumaczyła Iwona Hartwich, podaje RMF  FM, protestujący  swoją decyzję o zawieszeniu akcji protestacyjnej motywują zmęczeniem dzieci. Dodają też, że strona rządowa nie potraktowała poważnie żadnego kompromisu przedstawionego przez opiekunów i niepełnosprawnych. Konferencja prasowa protestujących ma się odbyć o 14.30. 


Protest opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych zaczął się 18 kwietnia. Zgłaszali dwa postulaty - zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku "na życie", zwanego też "rehabilitacyjnym", dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie.

W tej drugiej sprawie zaproponowali, by dodatek był wprowadzany krocząco: od września 2018 r. 250 zł, od stycznia 2019 roku - dodatkowo 125 zł i od stycznia 2020 r. również 125 zł. W czwartek protestujący zaproponowali by wypłata 500-złotowego dodatku "na życie" nastąpiła od przyszłego roku.

Protestujący uważają, że zrealizowano jeden ich postulat - podniesienie renty socjalnej. Zgodnie z już opublikowaną ustawą wzrośnie ona z 865,03 zł do 1029,80 zł. Opublikowana już także ustawa wprowadzająca szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych i wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, zdaniem jej autorów- posłów PiS - spełnia drugi postulat przynosząc gospodarstwom z osobą niepełnosprawną miesięcznie około 520 zł oszczędności. Protestujący domagali się  wsparcia w formie pieniężnej.

 

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019