Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

46 proc. Włochów pozytywnie ocenia nowego premiera

Autor: PAP/ICH
Dodano: 07-06-2018 18:44 | Aktualizacja: 09-06-2018 09:48

46 proc. Włochów pozytywnie ocenia nowego premiera Giuseppe Contego, a blisko jedna trzecia (29 proc.) ma o nim negatywną opinię - wynika z sondażu zaprezentowanego w czwartek, 7 czerwca 2018 r., sześć dni po zaprzysiężeniu gabinetu Ruchu Pięciu Gwiazd i Ligi.

Odsetek pozytywnych ocen wystawionych premierowi jest nieznacznie niższy od poparcia, jakie w marcowych wyborach łącznie otrzymały koalicyjne ugrupowania.

Sondaż, przeprowadzony przez Instytut Badania Opinii Demopolis dla telewizji La7 po wtorkowym expose premiera w parlamencie, wskazuje, że jedna czwarta Włochów jest zdania, iż rząd ten będzie pracował przez całą pięcioletnią kadencję. Według 40 proc. ankietowanych gabinet przetrwa od roku do 3 lat, a w opinii 9 proc. - mniej niż 12 miesięcy.

W sondażu 3 proc. jego uczestników zadeklarowało, że znało nazwisko profesora prawa w dniu, gdy po raz pierwszy został wskazany jako kandydat na szefa rządu.

Mieszkańcy Włoch zostali również zapytani o expose, jakie Conte wygłosił w Senacie. Ponad dwie trzecie obywateli odnotowały w nim jego deklarację, że priorytetem dla rządu będzie słuchanie obywateli.

60 proc. pozytywnie oceniło jego zapowiedź, że to działania na rzecz wzrostu gospodarczego, a nie polityka zaciskania pasa będą krokiem, który ma doprowadzić do redukcji długu publicznego. Taki sam odsetek zwrócił uwagę na ogłoszony przez Contego zamiar podniesienia najniższych emerytur.

64 proc. poparło słowa szefa rządu o tym, że należy zwalczać "biznes migracji". 47 proc. jako ważny element przedstawionego programu rządu wskazało wprowadzenie dochodu gwarantowanego dla bezrobotnych.

 

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019