Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Tomasz Rzymkowski: PiS kruszy kopię o I prezes SN. Dlaczego?

Autor: GP
Dodano: 23-07-2018 09:18

Poseł Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15) stwierdził, że profesor Małgorzata Gersdorf sprawuje kadencję I prezesa Sądu Najwyższego (SN) do 30 kwietnia 2020 r.

Polityk w wywiadzie radiowym uzasadnił to stwierdzenie wykładnią konstytucji, którą podzielają także Platforma Obywatelska i Nowoczesna.

- I prezesem SN jest prof. Małgorzata Gersdorf - mówił w Programie Trzecim Polskiego Radia cytowany polityk. - To wprost wynika z art. 183 ust. 3 konstytucji, mówiącego o 6-letniej kadencji prezesa SN. Pani profesor sprawuje kadencję do 30 kwietnia 2020 roku.

Odnosząc się do argumentów Prawa i Sprawiedliwości, jakoby nowa ustawa obniżyła wiek emerytalny, poseł Rzymkowski odwołał się do hierarchii aktów prawnych. I raz jeszcze wykazał, że nie można było - jego zdaniem - usunąć ustawą Małgorzaty Gersdorf ze składu SN.

- Wiek przejścia na emeryturę określa ustawa, ale ustawa jest aktem niższej rangi niż konstytucja - konkludował polityk. - Nie widzę (też) podstaw, by sprawę dotyczącą I prezesa Sądu Najwyższego wnosić do Trybunału Konstytucyjnego - kończył.

Czytaj też: Minister sprawiedliwości ostro do opozycji

W konkluzji swojej wypowiedzi zaznaczył, że dziwi go upór z jakim PiS stara się usunąć I prezes z SN. Mówił, że PiS "nadal kruszy kopię o panią I prezes", co z punktu widzenia funkcjonowania SN i reformy sądownictwa nie będzie miało realnego wpływu na orzecznictwo dla obywateli.

Zdaniem polityka rozpętany spór o SN będzie trwał bardzo długo.

Sytuacja wokół I prezes SN nabierała rozpędu od kwietnia, kiedy przyjęto znowelizowane przepisy o wieku emerytalnym członków SN. Ustawa ta weszła w życie w lipcu i od pierwszego dnia obowiązywania stała się problemem w relacjach politycznych rząd - opozycja.

Czytaj taż: Polityk PiS o planach na drugą kadencję

Profesor Małgorzata Gersdorf jest przekonana, że konstytucja gwarantuje jej nieusuwalność z urzędu do dnia 30 kwietnia 2020 r. i nie można interpretować tego przepisu inaczej. Opcja rządząca nie podziela tego zdania.

Marek Suski (PiS) w Telewizji Polskiej mówił ostro o tym jak rząd postrzega sprawę. Cytat pochodzi z programu "Woronicza 17".

- Pani Gersdorf jest sędzią w stanie spoczynku, ale donosicielką w stanie aktywnym - mówił poseł Suski odnosząc się do niedawnego wywiadu sędzi Gersdorf w zachodnich mediach. - Jak Jaruzelski, prosi o interwencję w polskie sprawy - kończył cytowany polityk opcji rządzącej.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020