Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Jarosław Kaczyński: idea prezydenta słuszna, wrócimy do sprawy

Autor: PAP/rs
Dodano: 26-07-2018 20:35 | Aktualizacja: 26-07-2018 21:04

Sam pomysł, sama idea pana prezydenta dot. referendum ws. zmian w konstytucji jest słuszna; będziemy do tej sprawy wracać, trudno teraz ocenić, czy w trakcie tej kadencji parlamentarnej, czy przyszłej - powiedział w czwartek w TVP prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W środę Senat nie poparł wniosku prezydenta Andrzeja Dudy o przeprowadzenie referendum konsultacyjnego ws. zmian w konstytucji.

W sprawie braku poparcia prezydenckiego wniosku o referendum zdecydował termin, który został uznany za trudny i w jego konsekwencji mogłoby w nim wziąć udział niewielu obywateli, co byłoby wykorzystane przeciwko prezydentowi - powiedział w czwartek prezes Kaczyński.

- Sam pomysł, sama idea pana prezydenta jest z całą pewnością słuszna, trzeba o tym rozmawiać, trzeba o to pytać społeczeństwo. Jest kwestia momentu - podkreślił Kaczyński. - Będziemy do tej sprawy wracać. Czy w tej trakcie tej kadencji - mówię o kadencji parlamentarnej - czy przyszłej, to nie potrafię w tym momencie odpowiedzieć - dodał lider PiS.

Powtórzył, że "to bardzo ważna idea, bardzo ważny pomysł". - Podchodzimy do tego z wielkim szacunkiem, tak jak z wielkim szacunkiem podchodzimy do pana prezydenta - oświadczył.

Prezes PiS wyraził pogląd, że oprócz sądownictwa, reformy wymaga też wiele innych dziedzin życia społecznego i państwowego. - Tak naprawdę potrzebna jest nowa konstytucja (...) pan prezydent ma rację - jest potrzebna nowa konstytucja - podkreślił.

W jego ocenie konstrukcje obecnej konstytucji są "często bardzo niedobre", a wynikają z kompromisu między siłami, które nie mają obecnie większości. Przyznał, że obecnie nie ma szans na zmianę konstytucji.

- Niemniej trzeba o to zabiegać i przekonywać do tego społeczeństwo, bo może przyjdzie taki czas, w którym ta siła polityczna, która będzie potrafiła przedstawić społeczeństwu jakiś dobry projekt konstytucji, będzie mogła uzyskać bardzo daleko idące poparcie i będzie wtedy otwarcie na tę możliwość zmiany konstytucji - podkreślił Kaczyński.

Przekonywał, że Polska wymaga głębokiej przebudowy, ale nie rozumianej jako cel sam w sobie. - Musimy pójść ostro do przodu. Jest to możliwe, chociaż nie łatwe - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości.

- Reforma wymiaru sprawiedliwości, jeżeli zostanie doprowadzona do końca, usprawni działanie sądów, choć to będzie proces trwający jakiś czas - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że jest wiele nowych pomysłów, by to usprawnienie następowało.

- Sądy były - są w dalszym ciągu, bo ta reforma nie została jeszcze zakończona, jeszcze nie przyniosła tych proobywatelskich efektów - postrzegane w sposób dalece negatywny, który nie powinien mieć miejsca, bo sądy powinny być tą instytucją, która służy obywatelom, służby sprawiedliwości i która wobec tego jest postrzegana w sposób pozytywny - mówił lider Prawa i Sprawiedliwości.

Senat nie wyraził zgody na zarządzenie przez prezydenta konsultacyjnego referendum ogólnokrajowego ws. zmian w konstytucji w dniach 10-11 listopada. Za podjęciem przez Senat takiej uchwały opowiedziało się 10 senatorów, przeciw było 30, od głosu wstrzymało się 52. W 63 osobowym klubie PiS, w głosowaniu wzięło udział 59 senatorów. 9 było za wnioskiem prezydenta, nikt nie był przeciw, 50 senatorów wstrzymało się od głosu, 4 nie głosowało.

Czytaj: Senat przeciwko referendum ws. zmian w konstytucji

Na pytanie o to, czy aktualna jest zapowiedź, że Andrzej Duda będzie kandydatem PiS na prezydenta w 2020 r., Jarosław Kaczyński odpowiedział: "Oczywiście, to jest całkowicie aktualne".

 

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019