Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Wstrząs podziemny w kopalni Bobrek-Piekary

Autor: wnp.pl PAP/PS
Dodano: 11-08-2018 15:44 | Aktualizacja: 11-08-2018 19:32

W sobotę po południu doszło do silnego wstrząsu w kopalni Bobrek-Piekary. Odczuli go mieszkańcy wielu miejscowości na Górnym Śląsku. Zgłosili też 17 przypadków pękniętych kominów, spękania ścian i uszkodzonych dachówek.

Według informacji kopalni, nie było żadnych ofiar, prawdopodobnie nie doszło też do żadnych zniszczeń pod ziemią.

„Był wstrząs, ale bez żadnych skutków, nic się nie stało" – powiedział dyspozytor kopalni Bobrek-Piekary. Jak dodał, kopalnia nie ma sygnałów, by wstrząs skutkował uszkodzeniem budynków na powierzchni.

Jednak dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach poinformował, że silny wstrząs zgłaszali m.in. mieszkańcy Bytomia, Piekar Śląskich, Siemianowic i Chorzowa. Także według WUG, wstrząs nastąpił w rejonie ściany wydobywczej kopalni 700 m pod ziemią. Rano prowadzono tam prace wydobywcze, ale w chwili wstrząsu nie było już w tym rejonie pracowników.

 

Dyżurny Śląskiego Obserwatorium Geofizycznego PAN w Raciborzu powiedział, że wstrząs miał ok. 3,5 stopnia w dziewięciostopniowej skali Richtera. Klasyfikowany jest on jako „bardzo małe wstrząsy, odczuwane tylko przez niektórych ludzi”.

Wstrząsy to naturalne zjawisko w terenie górniczym. Ich najczęstszą przyczyną jest, następujące wskutek eksploatacji węgla, odprężenie górotworu, co skutkuje uwolnieniem się skumulowanej w nim energii. Ze względu na różne warunki geologiczne, niektóre wstrząsy są silnie odczuwane na powierzchni, inne słabiej.

Obok wybuchów metanu i pyłu węglowego, wstrząsy i tąpnięcia są najczęstszymi przyczynami górniczych tragedii.

5 maja br. w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu Zdroju na skutek tąpnięcia zginęło pięciu górników, dwóch udało się uratować. Ciało ostatniego z poszukiwanych pod ziemią pracowników ratownicy znaleźli w jedenastej dobie prowadzonej w ekstremalnych warunkach akcji ratowniczej, zakończonej 19 maja

Przypomnijmy też, że w środę po wstrząsie w kopalni Rydułtowy wycofano 14 górników.

 

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019