Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Heiko Maas: potrzebujemy Polski jako bardzo ważnego elementu Unii

Autor: PAP/PSZ
Dodano: 20-08-2018 17:33

Pogłębianiem relacji dwustronnych Niemiec i Polski zainteresowane są oba państwa; jest to też w interesie Unii Europejskiej, potrzebujemy Polski jako bardzo ważnego elementu UE - oświadczył szef resortu spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas.

W poniedziałek, 20 sierpnia, w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia odbywa się spotkanie szefów MSZ Polski i Niemiec Jacka Czaputowicza i Heiko Maasa.

Maas wskazywał na konferencji prasowej, że jest to drugie spotkanie bilateralne ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec, co - jego zdaniem - pokazuje, jak wielkie jest zainteresowanie obu państw, aby relacje dwustronne były pogłębiane.

"Jest to w interesie też Unii Europejskiej. Potrzebujemy Polski, jako bardzo ważnego elementu UE, dlatego też rozmawiamy o wielu tematach, które dotyczą właśnie UE" - mówił szef niemieckiej dyplomacji.

Maas zapowiedział, że będzie z Czaputowiczem rozmawiał na trudne tematy. "Moim zdaniem jest to potrzebne i ważne wśród przyjaciół" - dodał.

"W związku z tym przygotowujemy konsultacje międzyrządowe, które odbędą się na jesieni tego roku. To też bardzo ważna kwestia. Tutaj musimy jeszcze znaleźć punkty, w których będą polsko-niemieckie inicjatywy w ramach UE, ale także wykraczając poza UE" - poinformował.

Jednym z tematów międzyrządowych konsultacji - mówił Maas - będą kwestia krajów Bałkanów Zachodnich. "Tam jest obecnie sytuacja, która nas martwi, dlatego chcemy też z kolegami z Polski wymienić się na ten temat poglądami" - podkreślił niemiecki minister spraw zagranicznych.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019