Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Litwa nie odwoła się od wyroku w sprawie więzień CIA

Autor: PAP/PSZ
Dodano: 22-08-2018 20:57

Rząd Litwy nie zamierza odwoływać się od wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczącego tajnego więzienia CIA na terytorium Litwy, mimo iż orzeczenie ETPCz budzi wątpliwości litewskich władz.

"Zdecydowano, iż odwoływanie się tego wyroku do Wielkiej Izby ETPCz nie ma sensu" - poinformowała 22 sierpnia przedstawicielka władz Litwy Karolina Bubnyte-Sirmene. Jej zdaniem nie ma po temu "żadnych kryteriów prawnych". Chociaż Litwa ma wątpliwości wobec przyjętych przez ETPCz kryteriów oceny materiału dowodowego, nie może to być podstawą odwołania - uznała.

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł w końcu maja, że Rumunia i Litwa uczestniczyły w latach 2004-2006 w programie tajnych więzień CIA i pozwalały na "nieludzkie traktowanie" więźniów i inne przypadki łamania praw człowieka.

Skargi do Trybunału złożyło w 2011 i 2012 r. dwóch więźniów amerykańskiego więzienia w Guantanamo, którzy twierdzą, że byli przetrzymywani w tajnych ośrodkach CIA w tych krajach.

"Udział Litwy w programie tajnych ośrodków CIA doprowadził do licznych przypadków łamania praw człowieka" - brzmiał wyrok Trybunału.

Skargę wobec Litwy złożył Palestyńczyk Abu Zubajda, który w momencie aresztowania przez amerykańskie władze był uznawany za jednego z głównych członków Al-Kaidy. Twierdzi on, że w więzieniu na Litwie przebywał ponad rok, od lutego 2005 roku do marca roku 2006.

Po ogłoszeniu wyroku ETPCz litewska prezydent Dalia Grybauskaite oświadczyła, że Litwa będzie musiała wykonać niekorzystne dla niej orzeczenie i wypłacić Abu Zubajdzie 130 tys. euro.

Na Litwie więzienie miało działać od września 2004 roku do listopada 2005 roku w miejscowości Antaviliai (Antowil), 10 km od Wilna. Miało znajdować się w ośrodku jeździeckim, w budynku, w którym utworzono cele więzienne i specjalne pomieszczenia przeznaczone do przesłuchań.

Litwa nie przyznała się dotychczas, że w jej kraju działało więzienie CIA. W 2009 roku sejmowa komisja badająca sprawę nie ustaliła faktu więzienia osób zatrzymanych przez CIA, chociaż przyznała, że warunki ku temu były.

W 2014 roku sprawą zajęła się Prokuratura Generalna Litwy. Dochodzenie nie jest jeszcze zakończone.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019