Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Elżbieta Rafalska chwali założenia budżetu 2019. Widzi "element prospołeczny"

Autor: GP
Dodano: 23-08-2018 10:05

Rośnie poparcie w rządzie dla propozycji budżetowej Ministerstwa Finansów. 21 sierpnia Rada Ministrów pozytywnie zaopiniowała pierwszą wersję projektu ustawy. Teraz wypowiedzą się o niej inne ministerstwa.

Minister Elżbieta Rafalska zdecydowała się zaaprobować projekt budżetu 23 sierpnia, choć na decyzję i uwagi MRPiPS będzie trzeba jeszcze poczekać. Rafalska gościła w Polskim Radiu w audycji "Sygnały Dnia", w której mówiła o projekcie:

- Budżet 2019 jest prospołeczny, ma element solidaryzmu społecznego. Zabezpieczono w nim środki na realizację naszych programów. To znaczy na świadczenie 500 plus i na Dobry Start. Ujęto w nim też wysoką waloryzację oraz emerytury matczyne.

Polityk chwali też uwzględnienie w wydatkach podwyżki zasiłku pielęgnacyjnego. Nie omieszkała też przypomnieć, że w 2019 r. będzie to pierwsza podwyżka tego elementu finansów społecznych od 12 lata.

Przy takim nastawieniu szefowej resortu rodziny można się spodziewać, że ministerstwo nie zgłosi dużych poprawek do wydatków prospołecznych.

Ustawa budżetowa teraz będzie przedmiotem prac departamentów ministerstw. Urzędnicy będą analizować, czy środki zaproponowane na ich cele są wystarczające. Ustawa po konsultacjach międzyresortowych trafi pod obrady rządu po raz drugi, by w końcu zostać złożona w parlamencie.

W myśl polskiej konstytucji ustawa budżetowa to najważniejsze, coroczne prawo. Jeśli nie zostanie uchwalona w terminie, istnieje niebezpieczeństwo skrócenia kadencji Sejmu (i zarazem Senatu). To jeden z kilku uwzględnionych w konstytucji wypadków, w których prezydent otrzymuje możliwość rozpisania nowych wyborów do parlamentu.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019