Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

"Postępowanie stacji ZDF ws. Karola Tendery budzi oburzenie"

Autor: PAP/rs
Dodano: 23-08-2018 12:28

Postępowanie niemieckiej telewizji ZDF dotyczące b. więźnia Auschwitz, Karola Tendery, budzi zdumienie i oburzenie - oceniło Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP, które w czwartek zaprotestowało przeciwko wyrokowi niemieckiego Federalnego Trybunału Sprawiedliwości w tej sprawie.

Według Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyrok Federalnego Trybunału Sprawiedliwości (BGH) oznacza, że "niemiecka telewizja publiczna Zweites Deutsches Fernsehen (ZDF), potentat na rynku mediów w Europie, nie musi przepraszać byłego więźnia obozu koncentracyjnego Auschwitz Karola Tendery za użycie sformułowania polskie obozy zagłady, a on jako wnioskodawca musi dodatkowo zapłacić 4 tysiące euro kosztów sądowych".

Czytaj: Zbigniew Ziobro: decyzja trybunału ws. "polskich obozów" jest smutna

"Postępowanie telewizji publicznej ZDF w tej sprawie budzi zdumienie i oburzenie, gdyż brak właściwej reakcji tej stacji na oczywisty błąd dziennikarski popełniony na jej stronach internetowych w 2013 r. najpierw wprowadził setki tysięcy jej odbiorców w błąd, a potem poprzez manipulacje i wykorzystywanie wszelkiego rodzaju prawniczych wybiegów doprowadził do sytuacji, w której 96-letni były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych znajdujących się na terenach okupowanej przez Niemców Polski musi ponieść dotkliwą karę finansową za to, iż domagał się publikacji prawdy historycznej" - czytamy w komunikacie.

Centrum dodało, że stoi na stanowisku, że działania ZDF w tej sprawie powinny "zostać jak najmocniej napiętnowane przez opinię publiczną oraz międzynarodowe organizacje dziennikarskie, tak aby skandaliczne, fałszywe informacje na temat zbrodni obozów koncentracyjnych nie mogły być już nigdy rozpowszechniane, a zasługujący na szacunek i wsparcie współczesnych społeczeństw ofiary niemieckich zbrodni nie były poniżane przez media jakiegokolwiek państwa".

Pod protestem, którego pełna wersja dostępna jest na stronie internetowej Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP, podpisała się jego dyrektor Jolanta Hajdasz.

Były więzień niemieckiego obozu Auschwitz Karol Tendera wytoczył proces za posłużenie się przez ZDF w 2013 r. określeniem "polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz" w informacji na jej portalu, dotyczącej planowanej emisji programu dokumentalnego.

W grudniu 2016 r. krakowski sąd apelacyjny w prawomocnym wyroku nakazał ZDF umieścić przeprosiny za użycie określenia "polskie obozy" na stronie głównej serwisu internetowego tej stacji. W wyroku tym sąd zobowiązał stację do publicznego przeproszenia Tendery za naruszenie jego dóbr osobistych przez użycie tego sformułowania. Przeprosiny takie ukazały się na internetowej stronie ZDF zaraz po ogłoszeniu wyroku, ale - zdaniem pełnomocników powoda - nie spełniały wymogów formalnych. Oświadczenie zostało bowiem zamieszczone nie na stronie głównej, lecz na jednej z zakładek portalu ZDF.

W zeszłym roku do Sądu Najwyższego wpłynęła skarga kasacyjna pełnomocników ZDF od wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie, który orzekł, że ZDF ma przeprosić b. więźnia Auschwitz. Skarga ta oczekuje na wyznaczenie terminu rozprawy.

Sprawą wyegzekwowania przeprosin zajmowały się niemieckie sądy, trafiła ona na koniec do Federalnego Trybunału Sprawiedliwości (BGH), który 19 lipca orzekł, że wyrok sądu w Krakowie - uznający, że niemiecka ZDF musi w określony sposób przeprosić na swojej stronie internetowej za użycie zwrotu "polskie obozy zagłady" - nie może być egzekwowany w Niemczech, gdyż byłoby to "oczywistym naruszeniem fundamentalnego prawa wolności opinii oraz mediów".

Mec. Lech Obara, reprezentujący b. więźnia Auschwitz Karola Tenderę zapowiedział w środę, że zwróci się do SN o zadanie pytania prejudycjalnego Trybunałowi Sprawiedliwości UE ws. wyegzekwowania w Niemczech polskiego wyroku, nakazującego telewizji ZDF przeproszenie za użycie zwrotu "polskie obozy zagłady".

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019