Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Kryzys migracyjny wraca na salony Unii Europejskiej. Będzie spotkanie w Brukseli

Autor: PAP/PSZ
Dodano: 23-08-2018 20:14

Komisja Europejska poinformowała, że 24 sierpnia w Brukseli odbędzie się spotkanie przedstawicieli krajów Unii Europejskiej, na którym ma być omawiany problem migracji, w tym kwestia wysadzania na ląd osób uratowanych na Morzu Śródziemnym. Ma w nim wziąć udział 12 państw członkowskich.

Komisja Europejska nie podała, które z krajów wezmą udział w tym nieformalnym spotkaniu, ale podkreśliła, że jest ono otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Polska najprawdopodobniej nie będzie brała udziału, tak jak to było w czerwcu, gdy miniszczyt migracyjny zwołał szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

"Przyspieszamy naszą proaktywną pracę, aby znaleźć długoterminowe, trwałe, europejskie rozwiązanie (w sprawie migracji - red.). W tym kontekście zwołane zostało spotkanie szerpów na piątek. Jego celem jest przedyskutowanie wspólnego, europejskiego podejścia i drogi do przodu w kierunku zrównoważonego rozwiązania, współpracy krajów członkowskich w kwestii wysadzania na ląd oraz podziału odpowiedzialności" - oznajmił rzecznik Komisji Alexander Winterstein.

Jak zaznaczył, dyskusje te należy widzieć w szerszym kontekście kontynuacji pracy ze szczytu UE. Podczas czerwcowego spotkania szefów państw i rządów UE postanowiono m.in. o utworzeniu regionalnych centrów do wysadzania migrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym oraz o dalszych pracach nad reformą unijnego systemu azylowego.

Dotąd swój udział w spotkaniu potwierdziło 12 krajów członkowskich. Rzecznik KE podkreślał, że Komisja zwróciła się ona do państw, które dostarczyły wsparcia w niedawnych operacjach (gdy trzeba było przyjąć migrantów ze statków), a także krajów bezpośrednio dotkniętych napływem migrantów. "Oczywiście spotkanie jest otwarte dla wszystkich krajów zainteresowanych znalezieniem europejskiego rozwiązania" - zastrzegł.

Bezpośrednią przyczyną zwołania spotkania jest kryzys z kolejnym statkiem z migrantami, który nie może ich wysadzić we włoskim porcie z powodu sprzeciwu władz w Rzymie. Jednostka włoskiej straży przybrzeżnej Diciotti stoi od 20 sierpnia w sycylijskim porcie.

Włochy od czerwca, gdy pracę rozpoczął nowy rząd, odmawiają wpuszczania do swych portów statków z migrantami uratowanymi na Morzu Śródziemnym i domagają się otwarcia portów w innych krajach unijnych.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020