Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Szczegóły budżetu 2019. Czerwińska zapowiada podwyżki dla budżetówki

Autor: GP
Dodano: 03-09-2018 15:10

Minister finansów stara się przybliżać opinii publicznej finansowe propozycje jej resortu. 3 września zaakcentowała, że w 2019 r. zobaczymy więcej pieniędzy na służby i na oświatę.

- W projekcie budżetu na 2019 rok przeznaczamy 2,4 mld zł na podwyżki dla sfery budżetowej - zapowiedziała Teresa Czerwińska w Radiu Zet 3 września. - Cześć grup zawodowych, jak nauczyciele czy funkcjonariusze będzie też dodatkowo finansowana - doprecyzowała.

Pieniądze na te cele mają pochodzić z zauważalnego wzrostu dochodów. Ministerstwo Finansów, w prognozie przychodów podatkowych liczy na 5-proc. wzrost wpływów do kasy państwa.

Czerwińska nie wyklucza, że jeśli pozwolą na to okoliczności makroekonomiczne, resort może nawet skłonić się do obniżenia 23 proc. stawki podatku VAT. Uzależnia jednak taki krok od koniunktury gospodarczej.

Budżet na 2019 r. został wstępnie zaakceptowany przez rząd w sierpniu i jest obiektem ostatnich prac międzyresortowych. Gdy wypowiedzą się o planach wydatkowych inne resorty, projekt wróci na obrady Rady Ministrów, by potem zostać skierowany do Sejmu.

Więcej informacji o planach dochodowych w projekcie budżetu przeczytasz tutaj.

 

 

 

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019