Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

KRS rozważy opuszczenie Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa

Autor: PAP/PSZ
Dodano: 18-09-2018 15:40

W piątek Krajowa Rada Sądownictwa zajmie się wnioskiem ws. ewentualnego wystąpienia z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa - poinformował rzecznik KRS sędzia Maciej Mitera. Jak dodał, on sam nie jest zwolennikiem wystąpienia KRS z ESRS.

W trakcie konferencji prasowej Maciej Mitera powiedział, że we wtorek członek KRS, sędzia Jarosław Dudzicz złożył wniosek o wystąpienie KRS z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Jak dodał, myśli, że wnioskodawca przedstawi swoje argumenty w piątek podczas posiedzenia KRS.

"Osobiście uważam, że byłby to krok w złym kierunku" - powiedział Mitera. Jak dodał, to Rada będzie podejmowała decyzję. Podkreślił jednocześnie, że z uczestnictwa KRS w ESRS korzyści są obopólne.

Przewodniczący KRS Leszek Mazur poinformował w poniedziałek PAP, że Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) zdecydowała w poniedziałek o zawieszeniu polskiej Krajowej Rady Sądownictwa w prawach członka tej organizacji podczas nadzwyczajnego posiedzenia plenarnego w Bukareszcie. Jak dodał, za zawieszeniem KRS oddano 100 głosów, przy 6 przeciwnych i 9 wstrzymujących się. W konsekwencji polska KRS nie ma prawa głosu i nie może w ramach tej organizacji podejmować "praktycznie żadnych działań". ENCJ zapowiedziała, iż będzie monitorować działania polskiej rady sądownictwa. Sędzia Mazur nie wykluczył też przywrócenia lub wykluczenia KRS z sieci rad.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019