Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Po powrocie z USA minister Błaszczak chwali nowo powstały zespół ds. współpracy wojskowej

Autor: GP
Dodano: 21-09-2018 08:03 | Aktualizacja: 21-09-2018 08:08

Mariusz Błaszczak wrócił z USA do Polski. Polityk chwali sobie to, co udało się osiągnąć za oceanem w kwestiach współpracy wojskowej, nawet jeśli do konkretów nadal daleka droga.

- Na podstawie uzgodnień z sekretarzem obrony USA powstał zespół polskiego Ministerstwa Obrony i Departamentu Obrony USA - mówił w polskim Radiu w piątek minister Błaszczak. Jego zadaniem zespołu jest pogłębienie współpracy wojskowej pomiędzy sojuszniczymi państwami.

Minister bywa w USA często w ostatnich miesiącach. MON zabiega w Waszyngtonie o stałą obecność wojsk amerykańskich w Polsce jako gwarancji jej bezpieczeństwa.

Opozycyjni politycy nie negują, że cel tych wizyt jest zgodny z polską racją stanu, jednak dalecy są od pochwał dla polityka PiS. Dla przykładu Rafał Trzaskowski (Platforma Obywatelska) w TOK FM mówił o wizycie ministra Błaszczaka i Andrzeja Dudy w Ameryce: - Wszystkim nam zależy na stałej obecności amerykańskiej, ale ta wizyta raczej nas do tego nie przybliży.

Temat obecności amerykańskich wojsk w Polsce odżył po wizycie Andrzeja Dudy w Białym Domu. Podczas tego spotkania padły deklaracje gotowości Polski do partycypowania w kosztach budowy bazy wojskowej dla Amerykanów. Więcej o tym, jakie jest stanowisko ministra Błaszczaka w sprawie tzw. bazy "Fort Trump" przeczytasz tutaj.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019