Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Rosyjscy eksperci: baza USA w Polsce głównie zagrożeniem politycznym

Autor: PAP/PA
Dodano: 27-09-2018 15:51

Zagrożenie związane z rozmieszczeniem bazy USA w Polsce głównie nosiłoby polityczny, a nie wojskowy charakter; dla Rosji największym zagrożeniem byłby "nieproporcjonalny" wpływ USA na sprawy europejskie - twierdzą rosyjscy eksperci cytowani w czwartek przez agencję TASS.

- Główne zagrożenie nosi nie wojskowy, a polityczny charakter, choć ryzyko wystąpienia incydentów po obu stronach wzrasta - wskazał ekspert ds. bezpieczeństwa europejskiego z Rosyjskiej Akademii Nauk Dmitrij Daniłow. Jego zdaniem dla Rosji największym zagrożeniem rozlokowania bazy pod względem politycznym byłby "nieproporcjonalny" wpływ USA na sprawy europejskie, jednak, jak dodał, Moskwa ma możliwości, by w pełni poradzić sobie z tymi zagrożeniami.

- W Europie Środkowej i Wschodniej obecnie jest tworzona infrastruktura, która może być wykorzystana w przypadku wojennego konfliktu z Rosją - powiedział Oleg Niemienski z Rosyjskiego Instytutu Badań Strategicznych. Ekspert zwrócił uwagę na budowę linii kolejowej Rail Baltica, która jego zdaniem ma nie tylko gospodarcze uwarunkowanie, ale też może być wykorzystywana do dostarczenia sprzętu wojskowego na granicę z Rosją.

- Na poziomie czysto wojskowym odpowiedzią ze strony Rosji może być między innymi wzmocnienie naszych zachodnich sił w obwodzie kaliningradzkim - ocenił.

Daniłow wskazał, że zapewnienie stałej obecności USA na terytorium Polski to długoterminowa polityka Warszawy, niezwiązana konkretnie z działalnością obecnego polskiego rządu. Niemienski zaznaczył, że od 2015 roku, kiedy do władzy doszła partia Prawo i Sprawiedliwość, jednym z priorytetów stało się rozmieszczenie amerykańskich baz na terytorium Polski. Według eksperta nie należy spodziewać się zmiany tego stanowiska polskich władz.

Niemienski powiedział agencji, że u podłoża pomysłu rozmieszczenia bazy leży "fantastyczny scenariusz", według którego Rosja może napaść na Polskę. - Te fantazje są dalekie od rzeczywistości - ocenił.

- Przyciągając do siebie Amerykanów, Polska liczy na zyskanie statusu ich uprzywilejowanego sojusznika w Europie, na stanie się liderem Europy Środkowej i Wschodniej w kwestii stosunków z USA i wzmocnienie swojego wpływu w regionie, oraz wzmocnienie bezpośrednich kontaktów z Waszyngtonem - powiedział agencji Niemienski.

Wskazał, że rozmieszczenie w Polsce amerykańskiej bazy wojskowej jest realne, jako że Polacy są gotowi za to "dobrze zapłacić".

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019