Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Morawiecki o Merkel: jest dla nas lepszym partnerem niż Gerhard Schroeder czy Martin Schulz

Autor: PAP/PA
Dodano: 08-10-2018 09:52

Angela Merkel jest lepszym dla nas partnerem niż Gerhard Schroeder czy Martin Schulz - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Do Rzeczy". Naprawdę znam osoby, które byłyby na stanowisku kanclerz znacznie mniej obliczalne i bardziej niechętne wobec naszego kraju - mówił.

Morawiecki w kontekście opublikowanych przez Onet nagrań, został zapytany o swoją ówczesną pozytywną ocenę polityki "Merklowej". - Mówiąc wtedy o Angeli Merkel miałem na myśli pewien mechanizm: Europa wychodziła wtedy z drugiej fali kryzysu i kanclerz wraz z Europejskim Bankiem Centralnym stała za skupowaniem aktywów przez Bank Centralny, czyli coś, co robi np. Bank Anglii, ale czego nie robił np. NBP - powiedział.

Zdaniem premiera dzięki polityce promowanej przez obecną kanclerz "udało się uniknąć pogłębiania kryzysu gospodarczego". - Dzisiaj rozwinąłbym również twórczo ówczesne słowa i dodał, że Angela Merkel jest lepszym dla nas partnerem niż Gerhard Schroeder (były socjaldemokratyczny kanclerz) czy Martin Schulz (były szef Parlamentu Europejskiego, były szef Socjaldemokratycznej Partii Niemiec - SPD) - mówił.

Morawiecki podkreślił również, że Merkel też wie, jak najlepiej stawiać na pierwszym miejscu interes Niemiec. - My przez dekady nie stawialiśmy na pierwszym miejscu interesu Polski. Tak, za to ją szanuję i podążamy w tym podejściu za jej przykładem od przejęcia władzy w Polsce z rąk PO-PSL - ocenił.

Premier zwrócił uwagę, że są jednak "realne problemy, od których "trudno odwracać wzrok". 

Według szefa rządu Niemcy nie zrobiły "właściwie niczego" w celu załagodzenia sporu na linii Warszawa-Bruksela, a - jak mówił - często go pogłębiały. 

 

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019