Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Mateusz Morawiecki: w polityce migracyjnej osiągnęliśmy sukces

Autor: PAP/PSZ
Dodano: 19-10-2018 14:59

W polityce migracyjnej Polska osiągnęła wszystko to, co sobie zakładaliśmy, ustalenia czerwcowego szczytu zostały potwierdzone - ocenił 19 października w Brukseli po zakończeniu szczytu Unii Europejskiej premier Mateusz Morawiecki. Wyraził też optymizm w kwestii negocjacji ws. brexitu.

Premier podsumował dwudniowe obrady Rady Europejskiej, które były poświęcone głównie brexitowi i migracji. Jak zaznaczył, Polska w kwestii negocjacji dotyczących brexitu proponuje "pewne bardziej kreatywne rozwiązania, jak najbardziej elastyczne podejście i elastyczny mandat dla Komisji Europejskiej".

"To coś, co bardzo pozytywnie dało się odczuć w rozmowach z poszczególnymi liderami, z przywódcami krajów; pokazaliśmy, że potrafimy proponować rozwiązania, które dają większą nadzieję na pozytywne zakończenie tego trudnego rozwodu, trudnego sporu (w kwestii) granicy pomiędzy Irlandią Północną a Republika Irlandii" - mówił szef rządu. Sprawa irlandzkiej granicy stał się w ostatnich miesiącach jednym z głównym problemów negocjacji dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Jak mówił Morawiecki, jedno z negocjowanych rozwiązań polega na tym, "by cała wielka Brytania była objęta uzgodnieniem celnym". Jak zaznaczył, "to jest właśnie to poszerzenie mandatu KE, które my proponujemy".

"Bardzo mocno podkreśliłem, że tzw. no deal, czyli brak odpowiedniego uzgodnienia pomiędzy Wielką Brytanią a UE, nie jest żadnym rozwiązaniem; że w interesie zarówno Wielkiej Brytanii jak i wszystkich krajów UE jest, żeby znaleźć dobre rozwiązanie. Jesteśmy na nie najgorszej, na niezłej drodze, żeby do końca roku takie rozwiązanie wypracować" - powiedział Morawiecki.

Jak zaznaczył, "Polska w oczach wielu państwa zyskuje jako ten kraj stabilizujący, który chce za wszelką cenę, czy za bardzo wysoką cenę, doprowadzić do pojednania, kompromisu, do znalezienia złotego ośrodka". "Jestem umiarkowanym optymistą, że uda się wypracować odpowiednie rozwiązania" - powiedział premier.

Podkreślił, że uzyskał zapewnienia od premier Wielkiej Brytanii Theresy May, że na zasadzie wzajemności obywatele polscy będą "dobrze traktowani" w Wielkiej Brytanii, podobnie jak obywatele brytyjscy w Polsce.

Morawiecki podkreślił, że październikowy szczyt UE "w całej rozciągłości" potwierdził konkluzje z czerwca.

"Pojawią się czasami takie informacje, że jakieś nowe propozycje są kierowane pod obrady RE. My już ujęliśmy pewne konkluzje, że jest pełna dobrowolność, suwerenność państw członkowskich w przyjmowaniu uchodźców, nie ma żadnego przymusu - to są konkluzje z czerwca" - mówił Morawiecki.

"Nasze zdanie nie tylko zostało potwierdzone, ale tym samym pokazujemy naszą skuteczność, że Bruksela potrafi słuchać nas, a nie tylko państwa członkowskie muszą ulegać różnym naciskom ze strony Brukseli" - dodał.

Według szefa rządu pozycja negocjacyjna Polski ws. uchodźców "przebiła się" w Brukseli. "Dzisiaj rozmawiamy już kierunkowo o tym, żeby austriacka prezydencja proponowała poszczególne działania, konkretne procedury i te procedury i te propozycje idą we właściwym kierunku" - zaznaczył.

Premier stwierdził, że rząd PiS skutecznie działał w kwestii migracji m.in. poprzez rozmowy bilateralne oraz w rozmowach z KE. "W polityce migracyjnej Polska osiągnęła wszystko to, co założyliśmy sobie, jest to w pełni w naszych rękach - suwerenna polityka państwa polskiego" - dodał Morawiecki.

Morawiecki wspomniał również o odbywającym się w czwartek i piątek w Brukseli szczycie ASEM (Azja-Europa) i swoich spotkaniach na marginesie szczytu m.in. z premierem Japonii, Wietnamu, Chin i Singapuru.

Szef rządu relacjonował, że w trakcie rozmów na marginesie szczytu oraz kolacji przedstawiał m.in. działania w zakresie uszczelniania podatku VAT.

"W ramach tego wielkiego szczytu z Azją wykluwają się też pewne idee, propozycje, które są ważne dla OECD, KE i cieszę się, że ciężar gatunkowy naszych propozycji, które dotyczą np. zakazu omijania płacenia podatków czy rajów podatkowych zyskuje coraz większe zrozumienie tutaj" - powiedział Morawiecki.

Premier poinformował, że w trakcie szczytu przedstawiał także polskie działania w zakresie polityki klimatycznej. Poinformował, że będzie te rozmowy kontynuował na konferencji COP24 w Katowicach.

Zgodnie z ustaleniami czerwcowego szczytu w państwach UE, które dobrowolnie się na to zgodzą, miałyby powstać centra kontroli migrantów, a poza krajami Unii - ośrodki do wysadzania na ląd migrantów uratowanych na morzu.

Czwartkowy szczyt unijny nie przyniósł postępu ws. migracji. Dyskusja liderów w Brukseli uwypukliła kolejny raz, że "28" jest daleka od znalezienia rozwiązania ws. podziału uchodźców. Prace mają dalej trwać, ale nie wyznaczono horyzontu ich zakończenia.

Pierwszy dzień szczytu zakończył się natomiast bez przełomu w kwestii brexitu. Przywódcy w trakcie trzygodzinnych rozmów nie zdecydowali, czy zwołają dodatkowy szczyt unijny w listopadzie, i tę decyzję uzależnili od postępu w rozmowach.

Celem szczytu ASEM (Azja-Europa), który odbywa się w Brukseli od czwartku ma być wzmocnienie więzi handlowych i bezpieczeństwa.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021