Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Pozew Jacka Majchrowskiego przeciwko Mateuszowi Morawieckiemu. Sąd oddalił wniosek

Autor: PAP/AT
Dodano: 26-10-2018 13:16

Wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego miała charakter oceny, a nie stwierdzenia faktu – orzekł w piątek Sąd Okręgowy w Krakowie, uzasadniając oddalenie wniosku prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego złożonego w trybie wyborczym przeciwko szefowi rządu.

Sąd orzekł też, że wnioskodawca KWW Jacka Majchrowskiego Obywatelski Kraków i uczestnik, czyli premier Mateusz Morawiecki, po połowie ponoszą koszty postępowania sprawy.

Jak uzasadniła sędzia Agnieszka Włodyga, uczestnik (Mateusz Morawiecki) nie kwestionował określonych działań podejmowanych na przestrzeni określonych lat przez Radę Miasta Krakowa i prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Według sądu wypowiedź premiera: "Poprzednicy, w tym ci, którzy rządzili tym miastem (Krakowem-red.) nie zrobili nic lub prawie nic", miała charakter oceny, opinii, subiektywnego zdania, a nie stwierdzenia faktu i dlatego nie powinna być przedmiotem rozprawy.

"Wypowiedź uczestnika nie zawiera w swej treści nieprawdy co do faktów, ma charakter oceny, krytyki tego, że w walce ze smogiem zrobiono zdecydowanie zbyt mało" - powiedziała sędzia.

Wyrok nie jest prawomocny.

Adwokat Jacka Majchrowskiego Robert Morawski powiedział dziennikarzom, że strona jest gotowa napisać odwołanie od wyroku, jednak Jacek Majchrowski - po zapoznaniu się z treścią uzasadnienia - podejmie ostateczną decyzję o apelacji. Decyzję prezydent miasta musi podjąć do soboty do godz. 12.

Ubiegający się o reelekcję Jacek Majchrowski złożył pozew w trybie wyborczym przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu w środę. Chodzi o słowa, które premier wypowiedział 14 października podczas konwencji wyborczej. Premier przywołał wówczas wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 22 lutego 2018, w którym - jak mówił - lata 2008-2015 "określone zostały jako brak polityki na rzecz czystego powietrza". "Poprzednicy, w tym ci, którzy rządzili tym miastem (Krakowem-red), nie zrobili nic lub prawie nic" - powiedział premier.

Majchrowski domagał się szczegółowego sprostowania w mediach tradycyjnych (m.in. przed głównymi wydaniami serwisów informacyjnych w TVP i Polsacie) i społecznościowych wypowiedzi premiera, który mówił podczas konwencji PiS, że władze miasta "nie zrobiły nic lub prawie nic", jeśli chodzi o politykę na rzecz czystego powietrza.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020