Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza uroczysta odprawa wart

Autor: PAP/PIM
Dodano: 11-11-2018 12:21 | Aktualizacja: 11-11-2018 14:04

Na placu Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza trwa uroczysta odprawa wart z okazji Święta Niepodległości. W uroczystości uczestniczą m.in. władze państwowe z prezydentem Andrzejem Dudą, kombatanci, mieszkańcy Warszawy i ci, którzy przyjechali na obchody z całego kraju.

O godz. 12 zgromadzeni odśpiewali hymn państwowy w ramach akcji "Niepodległa do hymnu", podczas której Mazurek Dąbrowskiego śpiewany był na obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zarówno w kraju, jak i za granicą.

Na uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza obecni są, obok prezydenta Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, m.in. premier Mateusz Morawiecki, a także marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicepremierzy Beata Szydło i Piotr Gliński, ministrowie, m.in.: obrony Mariusz Błaszczak, spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, prezes TK Julia Przyłębska, prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, a także przedstawiciele władz wojskowych i kościelnych.

Wśród zgromadzonych jest też b. premier, szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Po uroczystej odprawie wart miało miejsce wystąpienie prezydenta. Następnie na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza wieńce złożą m.in. przedstawiciele najwyższych władz państwowych i samorządowych, reprezentanci kombatantów, a także korpusu dyplomatycznego.

Po ceremonii prezydent złoży też wieniec przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego.

Święto Niepodległości obchodzone jest 11 listopada na pamiątkę powrotu w 1918 r. do Warszawy Józefa Piłsudskiego, który do końca I wojny światowej osadzony był w Magdeburgu. Ten dzień uznaje się za moment odzyskania niepodległości Polski po 123 latach zaborów. 

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019