Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Wybory do Parlamentu Europejskiego będą trudne dla PiS

Autor: PAP/AT
Dodano: 14-11-2018 06:47

Wybory do PE będą dla PiS trudne. Nie jest łatwo zmobilizować do nich mieszkańców wsi, co nie stanowi problemu w miastach. Wybory europejskie nie mają zasadniczego znaczenia dla kształtu polskiej sceny politycznej - mówi doradca rządu Waldemar Paruch.

"PiS jest partią prounijną. Prezes Kaczyński nigdy nie formułował postulatu polexitu" - powiedział "Rzeczpospolitej" doradca rządu Waldemar Paruch.

Podkreślił, "że to, co różni partie opozycyjne od rządzącej, to fakt, że PO jest partią euroentuzjastyczną, a PiS partią eurorealistyczną". Doradca rządu odniósł się w ten sposób do pytania, czy PiS nie będzie miało problemów z "łatką polexitu" przed wyborami do PE.

"Wybory do PE będą dla PiS trudne. Nie jest łatwo zmobilizować do nich mieszkańców wsi, co nie stanowi problemu w miastach. Wybory europejskie nie mają zasadniczego znaczenia dla kształtu polskiej sceny politycznej. Około 20 proc. wyborców to twardy elektorat PiS, głównie za sprawą prezesa Kaczyńskiego. 20 proc. to przeciwnicy PiS. 60 proc. głosuje z powodów sytuacyjnych, kontekstowych i innych czynników ważnych w danym czasie. Rozumowaniem politycznym kieruje się co czwarty wyborca. Pozostałe 75 proc. nie myśli kategoriami lewica-prawica" - stwierdził Paruch w rozmowie.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019