Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Minister spraw zagranicznych z wizytą w Strasburgu

Autor: PAP/KM
Dodano: 14-11-2018 17:23

- Wartości, na których opiera się Rada Europy, są niezmiennie wartościami, którymi kieruje się Polska - podkreślił szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz na forum Rady Europy w Strasburgu.

W trakcie swojej wizyty w Strasburgu minister Jacek Czaputowicz rozmawiał z sekretarzem generalnym Rady Europy Thorbjørnem Jaglandem oraz prezesem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Guido Raimondim. Ponadto w wystąpieniu na forum Komitetu Delegatów Ministrów Rady Europy zaprezentował polską ocenę wyzwań i priorytetów, z jakimi mierzy się obecnie organizacja.

- Polska od początku przemian demokratycznych priorytetowo traktuje konsekwentny rozwój systemu ochrony praw człowieka, standardów demokratycznych i rządów prawa - podkreślił minister Czaputowicz.

W kontekście aktualnej sytuacji międzynarodowej szef MSZ stwierdził, że wyzwania i zmiany, jakie obecnie mają miejsce w świecie, sprawiają, że Rada Europy musi w jeszcze większym stopniu egzekwować swoje wartości i zasady.

Rozmowy z sekretarzem generalnym Rady Europy dotyczyły m.in. możliwych sposobów reformy i wzmocnienia organizacji w obliczu aktualnych wyzwań politycznych i finansowych oraz oceny sytuacji politycznej w Europie.

Szef MSZ podkreślił ponadto znaczenie, jakie Polska przywiązuje do pełnej implementacji niedawno przyjętej rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wzywającej Rosję do niezwłocznego zwrotu wraku samolotu Tu-154M.

- Mam nadzieję, że strona rosyjska w dojrzały sposób podejdzie w końcu do tej sprawy i rozpocznie z nami i mediatorem wyznaczonym przez Radę Europy prace nad implementacją tej rezolucji - zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019