Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Katarzyna Lubnauer: mamy wrażenie, że koterie partyjne z PiS-u rozwalą to państwo

Autor: PAP/rs
Dodano: 15-11-2018 11:18

Mamy wrażenie, że koterie partyjne z PiS-u rozwalą to państwo - powiedziała w czwartek liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, odnosząc się do sprawy byłego szefa KNF Marka Chrzanowskiego.

Liderka Nowoczesnej komentowała w czwartek w radiu RMF FM wtorkowe doniesienia "Gazety Wyborczej", która napisała, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, ówczesny szef KNF Marek Chrzanowski w marcu 2018 r. miał zaoferować przychylność dla tego banku w zamian za około 40 mln zł; Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF.

W kontekście tej sprawy Lubnauer powiedziała, że jeżeli posłuchamy całej rozmowy, "to nie mamy żadnej wątpliwości", że w Komisji Nadzoru Finansowego, która odpowiada za nasze finanse, "doszło do jakiejś tam próby przekupstwa". Wskazała także, że teraz cały problem polega na tym, kto ma tę sprawę rozsądzić.

"I teraz jest pytanie: jeżeli mówi się o panu (Marku) Chrzanowskim - bo to jest ten szef KNF-u, który wczoraj odleciał - że jest jakimś człowiekiem pana senatora (Grzegorza) Biereckiego, który z kolei jest człowiekiem od SKOK-ów, a mówi się, że on współpracuje ze (Zbigniewem) Ziobro..." - mówiła Lubnauer.

Na uwagę, że tak się "głównie mówi", Lubnauer odparła: "No dobrze, po pierwsze mamy wrażenie, że te koterie partyjne z PiS-u - że tak powiem - rozwalą to państwo, ale jest jeszcze jedna kwestia - kto ma to rozsądzić?". "Prokuratur Ziobro, który ma nadzorować osobiście tę sprawę, czy potem sąd, w którym prokurator Ziobro wybierał prezesa" - dopytywała. "Nie można być sędzią w swojej sprawie" - dopytywała.

Liderka Nowoczesnej podkreśliła, iż od dawna mówi, że prokuratura powinna być niezależna od polityków, a funkcja Prokuratora Generalnego i ministra sprawiedliwości - rozdzielona. Lubnauer uważa także, że w sprawie opisanej przez "Gazetę Wyborczą" powinna powstać komisja śledcza, na czele której powinien stanąć polityk z opozycji. "To jest druga afera Rywina" - podkreśliła.

Czytaj: Afera KNF: Ile komu za co grozi

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019