Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Mateusz Morawiecki: interesy Polski i Czech są coraz bardziej zbieżne

Autor: PAP/rs
Dodano: 15-11-2018 13:26 | Aktualizacja: 16-11-2018 09:58

Interesy Polski i Czech są coraz bardziej zbieżne, polsko-czeska wymiana handlowa sięgnęła kwoty powyżej 20 mld euro, a cała Grupa Wyszehradzka jest największym partnerem handlowym Niemiec – oświadczył w czwartek w Pradze premier Mateusz Morawiecki.

Podczas swego wystąpienia na początku polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych polski premier zwrócił uwagę, że ostatnio bardzo często spotyka się z premierem Czech Andrejem Babiszem. "To jest wyraz tych naszych coraz bardziej głębokich, pogłębionych relacji polsko-czeskich i bardzo się z tego cieszę, bo spotkania świadczą o tym, że nasze interesy są coraz bardziej zbieżne, przede wszystkich w układzie UE i w naszych bilateralnych relacjach" - ocenił Morawiecki.

Podkreślił także dobrą współpracę państw Grupy Wyszehradzkiej, do której poza Polską i Czechami należą Słowacja i Węgry. "Współpraca pomiędzy nami, w ramach tych czterech państw, jest tak bliska, jak nigdy wcześniej nie była. I potrafimy osiągać rzeczy o charakterze fundamentalnym poprzez spójne nasze stanowisko, takie chociażby właśnie jak w zakresie migracji" - mówił szef polskiego rządu.

Premier Morawiecki zwrócił też uwagę na kwestię polsko-czeskiej wymiany handlowej, która - jak mówił - przekroczyła 20 mld euro, a "cała Grupa Wyszehradzka, warto to wspomnieć również, jest największym partnerem handlowym Niemiec" - mówił.

W kontekście odbywających się w czwartek w Pradze polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych Morawiecki wskazał, że z Babiszem będzie rozmawiał m.in. o relacjach dwustronnych i sprawach z agendy europejskiej.

Morawiecki dodał, że jeśli chodzi o rozmowy w ramach polsko-czeskich spotkań resortowych, to będą one dotoczyć przyszłościowych tematów sztucznej inteligencji, przemysłu 4.0 czy współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa energetycznego.

"My mamy też interkonektor Morawia zbudowany, ale także połączenia infrastrukturalne, drogowe, co jest bardzo ważne w kontekście naszej współpracy, rozwijanej w ostatnim czasie bardzo intensywnie" - dodał szef polskiego rządu.

Morawiecki wyraził też przekonanie, że strony polska i czeska "dojdą do wspólnych stanowisk i wspólnego poglądu na bardzo ważne sprawy".

Odbywające się w czwartek w Pradze polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe są piątym tego rodzaju forum. Premierowi Morawieckiemu towarzyszą ministrowie: spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, infrastruktury Andrzej Adamczyk, rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk, środowiska Henryk Kowalczyk oraz inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Ponadto obecni są wiceministrowie resortów: spraw wewnętrznych i administracji, energii oraz przedsiębiorczości i technologii.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019