Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Polska i Czechy o przyszłości rolnictwa po 2020 roku

Autor: PAP/KM
Dodano: 15-11-2018 18:11

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski rozmawiał w czwartek z ministrem rolnictwa Republiki Czeskiej Miroslavem Tomanem nt. Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku. Stanowiska obu krajów są zbieżne w sprawie utrzymania wysokiego budżetu rolnego.

Rozmowy miały miejsce w Pradze w ramach polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych, które odbyły się pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego i premiera Andreja Babisza.

Jak poinformował resort rolnictwa w komunikacie, rozmowy szefów resortów rolnictwa obu krajów dotyczyły przede wszystkim przyszłej unijnej polityki rolnej m.in wysokości budżetu. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE zmniejszyła się pula środków m.in. na rolnictwo. Polska deklaruje gotowość do zwiększenia składki do unijnego budżetu, aby zniwelować lukę powstałą w wyniku brexitu.

W ocenie Polski, budżet WPR powinien być na tyle duży, by z jednej strony zapewniać bezpieczeństwo żywnościowe obywatelom Unii, ale także gwarantować rolnikom dochody na odpowiednim poziomie poprzez wyrównywanie konkurencyjności produkcji rolnej w krajach Wspólnoty.

- Nasze stanowiska są w tej kwestii zbieżne w wielu aspektach. Drobne różnice nie mają znaczenia. Najważniejsze dla nas jest to, aby nasze kraje znalazły uznanie i sojuszników dla utrzymania wysokiego budżetu rolnego − powiedział minister Ardanowski. Dodał, że "nie będzie można zrealizować wszystkich celów stawianych przez WPR przy bardzo ograniczonym budżecie".

Politycy rozmawiali również o sytuacji zawiązanej z występowaniem wirusa ASF. Ardanowski przedstawił podejmowane w Polsce działania. Podkreślił, że kluczowe znaczenie dla zapobiegania rozprzestrzenia się wirusa ASF ma bioasekuracja i dotyczy to zarówno dużych ferm przemysłowych jak i małej hodowli przydomowej.

W trakcie międzyrządowych konsultacji ministrowie rolnictwa Polski i Czech rozmawiali także o postępujących zmianach klimatu i problemach związanych z występowaniem suszy.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019