Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Nowy ambasador Litwy w Polsce

Autor: PAP/KM
Dodano: 16-11-2018 14:49

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite wręczyła w piątek listy uwierzytelniające litewskiemu ambasadorowi w Polsce Eduardasowi Borisowowi. Nowy ambasador rozpocznie urzędowanie w Warszawie 3 grudnia, zastąpi na tym stanowisku przechodzącego w stan spoczynku Szarunasa Adomavicziusa.

- Litwa i Polska są sąsiadami i partnerami, których łączą wspólne interesy na rzecz wzmacniania swych państw oraz bezpieczeństwa i dobrobytu całego regionu - zaznaczyła podczas spotkania prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. Podkreśliła, że "ważna jest kontynuacja działań w celu wzmacniania współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i współpracy transatlantyckiej, zachowanie wspólnego stanowiska względem wschodnich państw i przyspieszenia realizacji projektów strategicznych".

Grybauskaite wskazała na potrzebę wspierania litewskich inwestycji w Polsce, utrzymania ścisłych kontaktów kulturalnych, naukowych i społecznych, a także dialogu w kwestii oświaty mniejszości litewskiej w Polsce oraz rozwoju stosunków z polskimi Litwinami.

54-letni Eduardas Borisovas pracuje w litewskim MSZ od 1990 roku, od czasów odzyskania przez kraj niepodległości. W 1991 roku Borisovas był przedstawicielem ministra spraw zagranicznych Litwy w Warszawie. Następnie kierował służbą protokołu dyplomatycznego w MSZ, był konsulem generalnym w Petersburgu i stałym przedstawicielem Litwy przy ONZ.

Od 2015 r. Borisovas zajmował stanowisko dyrektora departamentu ds. Ameryki Łacińskiej, Azji, Afryki i Oceanii.

Nowy ambasador Litwy w Polsce mówi po angielsku, rosyjsku, polsku, francusku, czesku i słowacku.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019