Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Beata Szydło spotkała się z Viktorem Orbanem

Autor: PAP/KM
Dodano: 16-11-2018 17:09

Współpraca polsko-węgierska była w piątek głównym tematem spotkania wicepremier Beaty Szydło z premierem Węgier Viktorem Orbanem w Budapeszcie.

- Podczas krótkiej rozmowy w cztery oczy rozmawialiśmy przede wszystkim o współpracy polsko-węgierskiej - poinformowała wicepremier Szydło. Rozmowy dotyczyły także bieżących kwestii międzynarodowych, w tym europejskich - m.in. zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Beata Szydło była jednym z mówców podczas Węgierskiego Narodowego Spotkania Modlitewnego, w którym uczestniczyli m.in. wicepremier i minister spraw wewnętrznych Węgier Sandor Pinter, przedstawiciele partii węgierskich oraz goście z zagranicy. Na jego marginesie przeprowadziła też dwustronną rozmowę z ambasadorem USA ds. swobód religijnych Samem Brownbackiem.

W swoim wystąpieniu Szydło mówiła o programie rządu polskiego "zbudowanym w oparciu o przesłanie chrześcijańskiej nauki społecznej, w którym bardzo duży nacisk kładziemy na niwelowanie różnic, na wyrównywanie szans, na wspieranie najsłabszych, politykę prorodzinną".

- Mówiłam również o tym, że UE powinna opierać się na wartościach i nie może odchodzić od tych fundamentów, które legły u jej podstaw, które były tak mocno podkreślane i eksponowane przez chociażby Roberta Schumana. Ta idea przyświeca nam również w naszych dyskusjach na temat przyszłości UE, na temat tego, w jaki sposób powinna się ona rozwijać - dodała.

Rozmowa Szydło z Brownbackiem dotyczyła - według jej słów - "możliwej współpracy przy realizacji projektów i programów pomocowych, humanitarnych i wspierania prześladowanych mniejszości religijnych, a szczególnie prześladowanych chrześcijan".

Szydło spotkała się też z wiceminister ds. polityki rodzinnej w Ministerstwie Zasobów Katalin Novak. Jak przypomniała, polski rząd wzorował się na rozwiązaniach węgierskich w polityce prorodzinnej i już wcześniej, na Forum Ekonomicznym w Krynicy, rozmawiała z Novak na temat inicjatyw, które mogłyby być wspólnie realizowane.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019