Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

We wtorek Rada Ministrów przyjmie stanowisko w sprawie Global Compact

Autor: PAP/KM
Dodano: 19-11-2018 16:37

Rada Ministrów ma przyjąć stanowisko wobec zapisów ogólnoświatowego porozumienia o migracji Global Compact (GCM), które ma być podpisane w grudniu w Marrakeszu.

We wtorek Rada Ministrów zajmie się przyjęciem stanowiska wobec Globalnego porozumienia ONZ na rzecz bezpiecznej, uporządkowanej i legalnej migracji (Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration).

Projekt GCM przygotowano na forum ONZ. Ma to być pierwszy dokument kompleksowo regulujący międzynarodowe przepływy osób. Choć nie będzie on miał mocy prawnie wiążącej, ma za zadanie upowszechnić standardy i normy migracji oraz ułatwić współpracę państw w tym zakresie.

W październiku szef MSWiA Joachim Brudziński zapowiadał, że będzie "rekomendował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu odstąpienie od porozumienia Global Compact". Wyraził wtedy opinię, że projekt ten "nie gwarantuje bezpieczeństwa dla Polski i może również stanowić zachętę do podejmowania nielegalnej migracji".

Brudziński zaznaczył też, że "porozumienie GCM jest sprzeczne z priorytetami polskiego rządu, którymi są bezpieczeństwo polskich obywateli i utrzymanie kontroli nad przepływami migracyjnymi".

We wrześniu 2016 r. 193 kraje przyjęły w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ deklarację nowojorską w sprawie uchodźców i migrantów, wzywającą do całościowego uregulowania międzynarodowych przepływów osób. Wkrótce ruszyły też dwa oddzielne procesy negocjacji: globalnego porozumienia ds. uchodźców oraz globalnego porozumienia na rzecz bezpiecznych, uregulowanych i legalnych migracji (Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration, GCM).

Jak przekazano, proces konsultacji GCM, wspierany przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM), trwał do listopada 2017 r. i doprowadził do publikacji wstępnej propozycji (zero draft) w lutym 2018 r. Tym samym rozpoczął się etap formalnych negocjacji międzyrządowych koordynowanych przez Szwajcarię i Meksyk. Obejmował on sześć rund i miał umożliwić podpisanie porozumienia na specjalnej konferencji ONZ w grudniu br. w Maroku. 

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019