Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Mariusz Błaszczak: PESCO ma wzmacniać zdolności obronne, których podstawą jest NATO

Autor: PAP/KM
Dodano: 19-11-2018 21:00

Minister obrony Mariusz Błaszczak uważa, że współpraca w ramach PESCO nie jest zalążkiem wspólnej europejskiej armii, o której mówili kanclerz Niemiec i prezydent Francji. - PESCO to zbiór programów, które dają szansę wzmocnienia zdolności obronnych, których podstawą jest NATO - wskazał.

PESCO (stała współpraca strukturalna) to mechanizm umożliwiający państwom członkowskim Unii Europejskiej pogłębioną współpracę w zakresie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony.

Błaszczak, który bierze udział w spotkaniu ministrów obrony i spraw zagranicznych na temat globalnej strategii UE, a także współpracy UE-NATO, przez dziennikarzy był pytany m.in., czy współpraca unijna w ramach PESCO jest zalążkiem wspólnej europejskiej armii, o której mówili niedawno kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron.

- Nie. Uważam, że PESCO to zbiór programów, które dają szansę wzmocnienia zdolności obronnych, których podstawą jest Sojusz Północnoatlantycki. Przynajmniej Polska tak traktuje programy PESCO. (...) Oczywiście są te projekty, o których mówili prezydent Francji i kanclerz Niemiec, ale w polskiej ocenie zasadnicze znaczenie ma Sojusz Północnoatlantycki. Zależy nam na tym, aby wzmacniać relacje w ramach NATO - powiedział dziennikarzom w Brukseli.

Jak dodał, osobne struktury nie mogą tworzyć konkurencyjnych rozwiązań wobec NATO, bo zdolności obronne ma Sojusz Północnoatlantycki, a nie Unia Europejska.

- Unia Europejska nie została powołana do tego, aby tworzyć wspólny system obronny. Do tego powołane zostało NATO - wskazał.

W środę Błaszczak spotka się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Rozmowy mają dotyczyć wzmocnienia zdolności obronnych Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019