Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Ministerstwo Sprawiedliwości: Nie ma projektu obniżającego do lat 10 wiek karania dzieci

Autor: PAP/KM
Dodano: 23-11-2018 17:57

Nieprawdą jest, że istnieje projekt legislacyjny obniżający do lat 10 wiek karania dzieci. Ministerstwo Sprawiedliwości nie planuje jakichkolwiek zmian w tym zakresie – poinformował rzecznik resortu Jan Kanthak.

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak w piątek skierował pismo do szefa resortu sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, w którym napisał, że "uzyskał informacje" o podjęciu przez MS prac nad projektem nowelizacji ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich.

- Zmiany te miałyby dotyczyć bardzo istotnych kwestii, m.in. obniżenia z 13. do 10. roku życia granicy odpowiedzialności dzieci za dopuszczenie się przez nie czynów karnych - wskazał. RPD wyraził "protest i dezaprobatę" wobec takiej propozycji.

Rzecznik MS Jan Kanthak we wpisie na Twitterze zapewnił, że 

W piątek prawnik, dyrektor Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w MS Mikołaj Pawlak został przez Sejm powołany na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Kadencja obecnego rzecznika Marka Michalaka upłynęła w sierpniu, jednak zgodnie z ustawą o RPD będzie on pełnił swe obowiązki do złożenia ślubowania przez nowego rzecznika.

W ostatnich dniach media podawały, że Pawlak miał uczestniczyć w powstawaniu projektu ustawy obniżającej granicę wiekową, za którą dziecko będzie mogło odpowiadać za popełnienie czynu karalnego. Odnosząc się do tych doniesień, w środę Pawlak podkreślał, że "absolutną nieprawdą jest, że ktokolwiek planuje objąć karalnością dzieci 10-letnie".

 

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019