Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Prezydent Duda w Bułgarii o polityce budżetowej i energetycznej UE

Autor: PAP/PA
Dodano: 25-11-2018 19:07

Polityka budżetowa i energetyczna UE, rozwój współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza oraz sytuacja bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego znajdą się wśród tematów rozmów prezydenta Andrzeja Dudy podczas rozpoczynającej się w poniedziałek wizyty w Bułgarii.

Jak poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, w trakcie rozmów politycznych prezydent poruszy szereg kwestii związanych ze sferą bezpieczeństwa, współpracą regionalną i europejską oraz relacjami dwustronnymi.

- Prezydenci będą rozmawiać m.in. o sytuacji bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego oraz o bułgarskich planach modernizacji wojska - zapowiedział Szczerski.

- Bardzo ważnym aspektem wizyty - dodał - będzie także "tematyka bałkańska". W trakcie rozmów z władzami Bułgarii prezydent z pewnością podzieli się swoją oceną aktualnego rozwoju wydarzeń na Bałkanach oraz będzie chciał poznać perspektywę bułgarskich partnerów - doprecyzował prezydencki minister.

Jak mówił, wśród tematów rozmów prezydentów Polski i Bułgarii znajdą się także stanowiska obu krajów związane z polityką w UE m.in. w zakresie polityki budżetowej i energetycznej Unii.

- Bułgaria zabiega m.in. o dołączenie do strefy Schengen, w czym Polska aktywnie ją wspiera. Ta solidarność musi być jednak uzupełniona również konkretnymi, wspólnymi projektami infrastrukturalnymi, które będą miały przełożenie na jeszcze większą dynamikę wzrostu wzajemnych relacji gospodarczych - zaznaczył Szczerski.

Kolejnym tematem poruszonym przez Dudę podczas rozmów w Sofii będą - według szefa gabinetu prezydenta - plany związane z rozwojem współpracy regionalnej w ramach Inicjatywy Trójmorza oraz krajów wschodniej flanki NATO. Jak podkreślił, Bułgaria jest "istotnym partnerem Polski" w tych formatach.

Po rozmowach z prezydentem Bułgarii Duda wystąpi z nim na wspólnej konferencji prasowej. Ponadto polski prezydent ma też w Sofii zaplanowane rozmowy z premierem Bojko Borisowem oraz przewodniczącą bułgarskiego parlamentu Cwetą Karajanczewą.

- W styczniu będziemy obchodzić setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Warszawą i Sofią, w listopadzie Polska świętowała stulecie odzyskania niepodległości, a Bułgaria 140 lat temu wyzwoliła się spod panowania tureckiego. To zatem ważny i symboliczny czas dla obu naszych zaprzyjaźnionych narodów - dodał Szczerski.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019