Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Mariusz Błaszczak: słubży nie raportują zwiększenia zagrożenia dla Polski

Autor: PAP/KM
Dodano: 26-11-2018 14:02

Wojskowe służby specjalne nie raportują zwiększenia zagrożenia dla Polski w związku z wydarzeniami na Morzu Azowskim – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak. Dodał, że polski rząd sprzeciwia się łamaniu prawa międzynarodowego.

W niedzielę na Morzu Azowskim rosyjskie siły specjalne zajęły trzy ukraińskie okręty. Błaszczak spotkał się w poniedziałek przed południem z szefem Sztabu Generalnego, dowódcami rodzajów sił zbrojnych oraz szefami wojskowych służb specjalnych, by wysłuchać ich meldunków.

- Służby nie raportują zwiększenia poziomu zagrożenia dla Polski w wyniku sytuacji, jaka ma miejsce na Ukrainie. Zobowiązałem dowódców oraz szefów służb do stałego monitorowania tej sytuacji i do informowania, meldowania na temat jej rozwoju - oświadczył Błaszczak po spotkaniu.

- Podkreślam także, że rząd Polski sprzeciwia się wszelkim działaniom, które naruszają porządek międzynarodowy, tworzą sytuację łamania prawa międzynarodowego - oświadczył.

W niedzielę dwa ukraińskie kutry oraz holownik, które płynęły z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, zostały ostrzelane i zajęte przez rosyjskie siły specjalne. Rosja oskarżyła ukraińskie jednostki o naruszenie granicy i wpłynięcie na rosyjskie wody terytorialne. Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) potwierdziła w niedzielę wieczorem, że zatrzymała trzy okręty Ukrainy i że użyto wobec nich broni.

Zobacz więcej: Ukraińska marynarka wojenna: Rosjanie otworzyli ogień do naszych okrętów

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zwołał na prośbę prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki komisję NATO-Ukraina, która w poniedziałek po południu zajmie się sytuacją na Morzu Azowskim i w Cieśninie Kerczeńskiej. Pilne spotkanie na temat eskalacji napięcia między Rosją a Ukrainą zwołała Rada Bezpieczeństwa ONZ

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019