Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Podlaska PO chce zgłosić do projektu budżetu państwa poprawki opiewające na 630 mln zł

Autor: PAP/JS
Dodano: 26-11-2018 16:43

Via Carpatia, sieć gazowa w Suwałkach, hala sportowa w Białymstoku, linia kolejowa Łomża-Warszawa i Łomża-Białystok, budowa i wyposażenie lotniska w Białymstoku - takie poprawki mniejszości chce m.in. wprowadzić do projektu budżetu państwa na 2019 r. podlaska PO.

Platforma Obywatelska zgłosiła do projektu budżetu poprawki dotyczące najważniejszych inwestycji w województwie podlaskim, na kwotę 630 mln zł - poinformował na konferencji prasowej lider PO w Podlaskiem poseł Robert Tyszkiewicz.

W środę (28 listopada) projektem ustawy budżetowej na 2019 r. ma się zajmować sejmowa Komisja Finansów Publicznych; na ten dzień zaplanowano też głosowanie poprawek.

- My poprzez te poprawki mówimy władzy PiS "sprawdzam". Tyle, ile PiS obiecał w ostatnich kampaniach wyborczych, a szczególnie w tej samorządowej, skłania nas do tego, żeby poprzez instrument poprawek budżetowych powiedzieć władzy pisowskiej "sprawdzam" - powiedział Tyszkiewicz. Dodał, że niektóre z tych zgłoszonych w poprawkach inwestycji były wprost zapowiedziane w kampanii samorządowej.

Jako pierwszy, najważniejszy przykład Tyszkiewicz podał trasę Via Carpatia, czyli drogowy korytarz transportowy z północy na południe. - Sztandarowa obietnica (...), obecna jako wiodący projekt transportowy Polski na konferencjach międzynarodowych, tylko że kompletnie nierealizowana - mówił poseł Platformy.

Tyszkiewicz dodał, że według założeń harmonogramu rządu PO-PSL inwestycja miała ruszyć w 2018 r. PO chce, by na tę inwestycję przeznaczono 50 mln zł w budżecie państwa na 2019 r. 30 mln zł na kolejną inwestycję drogową w regionie - modernizację trasy S8 na odcinku z Białegostoku do Augustowa.

Jedna - z siedemnastu w sumie - poprawek, dotyczy budowy w Białymstoku pasa startowego dla małych samolotów. Sam pas jest już zbudowany, brakuje jeszcze stosownej homologacji. Platforma chce utworzenia w budżecie rezerwy celowej (50 mln zł) na budowę i techniczne wyposażenie obiektu. Tyszkiewicz przypominał, że pomysł lotniska pojawiał się w kampanii PiS (mowa była wówczas jednak nie o lotnisku dla małych samolotów, ale o lotnisku regionalnym - red.).

- Będziemy monitorować, obserwować i informować opinię publiczną naszego regionu, jak decydują posłowie PiS w głosowaniu nad poprawkami budżetowymi dla regionu podlaskiego - dodał na wspólnej konferencji prasowej z innymi parlamentarzystami PO z regionu: Bożeną Kamińską i Tomaszem Cimoszewiczem.

Tyszkiewicz dodał, że zapisane w poprawkach kwoty nie są docelowe (tzw. nie wystarczą na zakończenie inwestycji), a wynikają z zaawansowania realizacji poszczególnych projektów.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019