Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Katarzyna Lubnauer: 500 plus nie działa prodemograficznie i dezaktywizuje kobiety

Autor: PAP/rs
Dodano: 26-11-2018 18:51

Program 500 plus nie działa prodemograficznie i dezaktywizuje kobiety, ale partie opozycyjne, w tym Nowoczesna, zadeklarowały, że go nie zlikwidują; potrzebne są dodatkowe rozwiązania aktywizujące kobiety, 500 plus nie może być sposobem na życie - oceniła Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna).

Do tematu programu 500 plus wrócił poniedziałkowy "Super Express" przytaczając wypowiedź rzecznika PO Jana Grabca. "500 plus sprawia, że rodzice, którzy od lat nie pracują, są trwale bezrobotni, nie podejmują pracy, bo mają 500 plus. To jest szkodliwe i trzeba to zmienić" - miał powiedzieć rzecznik PO, cytowany przez "SE".

Grabiec stwierdził na konferencji prasowej, że artykuł, który ukazał się w "SE" "wprowadza w błąd opinię publiczną". "Od momentu uchwalenia tego programu (500 plus - red.) jesteśmy za utrzymaniem tego programu i za jego rozszerzeniem" - mówił Grabiec.

Rzecznik PO zapewniał, że "SE" nie cytował w sposób dosłowny jego wypowiedzi. "Rozmawiałem z redaktorem na temat oddziaływania 500 plus na rynek pracy i zwracałem uwagę na to, że kryterium dochodowe w wysokości 800 zł dyskryminuje osoby, które chcą pracować" - mówił Grabiec.

Czytaj: Elżbieta Rafalska: Niech politycy PO nie psują 500 plus

Lubnauer przypomniała, że w połowie września wszystkie kluby opozycyjne, czyli PO, Nowoczesna, PSL, a także pozaparlamentarna Inicjatywa Polska podpisały wspólnie deklaracje, że pozostawią 500 plus.

"Wypowiadałam się wtedy dość jednoznacznie, że trzeba będzie wprowadzić rozwiązania być może rozszerzające ten program, które będą aktywizować kobiety, będą aktywizować ludzi do pracy, ponieważ 500 plus nie może być sposobem na życie. W przyszłości będzie oznaczać problemy z głodowymi emeryturami kobiet. Potrzebujemy też realnych działań prodemograficznych." - powiedziała szefowa Nowoczesnej.

Zaznaczyła, że wadą tego programu jest to, że nie działa on obecnie prodemograficznie. "Nie ma żadnych efektów demograficznych tego programu, drugim faktem jest to, że dezaktywizuje kobiety" - powiedziała Lubnauer. Jednak - podkreśliła - podpisane zostało zobowiązanie, że program nie będzie likwidowany. "Utrzymamy go" - zapewniła Lubnauer.

Przypomniała, że Nowoczesna już na etapie przyjmowania programu 500 plus postulowała, że osoby najzamożniejsze nie powinny otrzymywać tego świadczenia oraz proponowała wprowadzenie zasady "złotówka za złotówkę" przy pierwszym dziecku, tak by przekroczenie kryterium dochodowego uprawniającego w takiej sytuacji do świadczenia nie oznaczało automatycznie jego utraty, a jedynie pomniejszenie o kwotę na jaką przekraczany jest próg dochodu.

"Na razie pieniądze dostają bogaci z dwójką dzieci, a stracą samotne matki z jednym dzieckiem z najniższą krajową, przekraczające próg dochodowy o kilkanaście złotych" - powiedziała Lubnauer.

Jak dodała, 500 plus ma być pomocą dla rodzin w wychowaniu dzieci. Podkreśliła, że w programie 500 plus konieczne jest wprowadzenie zmian prodemograficznych. "Program w obecnej postaci bez zmian dotyczących dostępu do żłobków, możliwości łączenia pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci, niestety zamiast zwiększać dzietność, stał się tylko programem socjalnym" - dodała szefowa Nowoczesnej.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019