Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Beata Kempa optymistką w sprawie do USA

Autor: AS
Dodano: 29-11-2018 22:21 | Aktualizacja: 29-11-2018 22:25

Minister do spraw pomocy humanitarnej Beata Kempa wyraziła przekonanie, że wizy do USA dla Polaków zostaną zniesione za prezydentury Donalda Trumpa – podała Informacyjna Agencja Radiowa.

Minister Kempa poruszyła sprawę wiz podczas rozmów w amerykańskim Kongresie. Zapytana, na czym opiera swój optymizm, Beata Kempa wskazała na konkretny charakter prezydentury Donalda Trumpa.

- Wydaje mi się, że jeśli w tej chwili uruchomimy bardzo spokojną, ale o konkretną i zdecydowaną dyplomację w tym zakresie, wielokierunkową i wielowątkową, to jesteśmy w stanie to osiągnąć. To jest zupełnie inna prezydentura - powiedziała minister.

Zobacz też:Wizy i umowa o wolnym handlu: Donald Trump zbada programy wizowe i wycofa USA z TPP

Przypomnijmy, że ponad miesiąc przed wyborami, na spotkaniu zorganizowanym w siedzibie Kongresu Polonii Amerykańskiej, Trump zapewnił, że jeżeli wygra wybory, to zajmie się sprawą zniesienia amerykańskich wiz dla Polaków już w pierwszych tygodniach po objęciu urzędu. Objął urząd w styczniu 2017 roku.

Zobacz też: Minister Kempa odwiedziła obóz dla uchodźców Zaatari w Jordanii

Sęk w tym, że procedura włączenia Polski do ruchu bezwizowego musi być połączona ze zmianą prawa imigracyjnego. Ustawa musi być przyjęta przez Senat. Analogiczne rozwiązania muszą być przyjęte przez Izbę Reprezentantów. Jeśli obie izby Kongresu przyjmą jednolite stanowisko, wówczas prezydent podpisze nowe prawo.

Kempa spotkała się w Kongresie z czterema członkami Izby Reprezentantów. Wcześniej rozmawiała z przedstawicielami administracji oraz ekspertami. Efektem wizyty jest podpisanie porozumienia o w współpracy z pomiędzy polskim rządem a Agencją Stanów Zjednoczonych do spraw Rozwoju Międzynarodowego, które dotyczy pomocy humanitarnej na Bliskim Wschodzie.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019