Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Ryszard Petru: Dobra koalicja to wszyscy razem. Węższa się nie sprawdziła

Autor: AT
Dodano: 30-11-2018 09:15

Dobra koalicja to taka, w której ludzie mogą głosować na ugrupowania, z którymi się utożsamiają. Dobra koalicja to albo wszyscy razem w jednej, wielkiej formule, np. dla Europy i na wybory do PE, albo będziemy szli oddzielnie. Szczególnie że w wyborach do PE ordynacja jest najbardziej proporcjonalna ze wszystkich - powiedział lider Teraz! Ryszard Petru.

Petru pytany w radiu RMF FM, czy do wyborów do Parlamentu Europejskiego jego nowe ugrupowanie wystartuje w koalicji, czy samodzielnie.

- Jeżeli nie będzie szerokiego bloku, w którym widziałbym PSL i SLD, to nie widzę sensu węższej koalicji, bo ta węższa koalicja (Koalicja Obywatelska PO i Nowoczesnej) w moim przekonaniu się nie sprawdziła w wyborach samorządowych. Nowoczesna zniknęła jako samodzielny byt, rozmyła się w PO, natomiast wynik do sejmików jest znany - w połowie rządzi PiS, w połowie - PO. Nie ma sensu taka koalicja, bo ona nie jest szeroką koalicją" - ocenił polityk.

Zaznaczył, że doświadczenia ostatnich wyborów samorządowych pokazały, że gdyby PSL było w KO, to PiS rządziłby w całym kraju w sejmikach.

Czytaj też: Byli członkowie Nowoczesnej przechodzą do Teraz: Odsunięcie Ryszarda Petru od władzy było błędem

- To, że PSL startowało samodzielnie, spowodowało że dzięki temu KO ma koalicjanta. Po drugie, koalicja ma być dobra, nie zła. Dobra koalicja to taka, w której ludzie mogą głosować na ugrupowania, z którymi się utożsamiają. Dobra koalicja to albo wszyscy razem w jednej, wielkiej formule, np. dla Europy i na wybory do PE, albo będziemy szli oddzielnie. Szczególnie że w wyborach do PE ordynacja jest najbardziej proporcjonalna ze wszystkich – stwierdził Ryszard Petru w RMF FM.

Dopytywany, czy partia Teraz! wystartuje w wyborach do PE samodzielnie, Petru odpowiedział:

- Oczywiście, że tak, taki jest plan. Zakładałem Nowoczesną od zera i jeszcze mniej wierzono (w powodzenie), mówiono, że nie ma szans - mówił Petru.

Dodał, że dostrzega miejsce na scenie politycznej po Nowoczesnej, którą "opuszcza pewna grupa elektoratu".

W połowie listopada były lider i założyciel Nowoczesnej Ryszard Petru oraz była posłanka tego ugrupowania Joanna Scheuring-Wielgus utworzyli nową partię - Teraz. Jego filarami mają być gospodarka i społeczeństwo; 9 grudnia odbędzie się konwencja założycielska.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020