Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Aleksander Kwaśniewski: wybory do PE najważniejsze od wielu lat

Autor: PAP/rs
Dodano: 30-11-2018 16:34

Przyszłoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego będą najważniejszymi od wielu lat, bo w Europie wzrasta fala populizmu i nacjonalizmu – ocenił w piątek były prezydent Aleksander Kwaśniewski podczas spotkania europejskiej lewicy w Krakowie.

Uczestniczący w spotkaniu wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz akcentował potrzebę zbudowania wspólnej odpowiedzi "lewicowej rodziny w UE" na wyzwania przyszłości. "Istotna jest przyszłość młodych ludzi, dlatego w naszych wysiłkach będziemy starali się przede wszystkim umożliwić im aktywizację zawodową, zdobywanie nowych umiejętności, szczególnie cyfrowych (…). Mamy znakomitą młodzież, tak więc jestem przekonany, że wspólnie uda nam się tą przyszłość zbudować" - zaznaczył.

Wiceszef PE, europoseł SLD Bogusław Liberadzki prezentując stanowisko S&D podkreślił, że opiera się ono na przekonaniu, iż UE znajduje się w przełomowej sytuacji, w związku z czym trzeba zdecydowanie przyspieszyć gospodarkę i radykalnie rozwinąć programy socjalne. "Trzeba wysłać przesłanie obywatelom - my, Unia Europejska jesteśmy po to, żeby was, ludzi, chronić" - podkreślił.

Grupa Postępowych Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim - zaznaczył Liberadzki - opowiada się za "zorientowaniem na człowieka" w wieloletnich ramach finansowych. "Tyle samo środków na politykę spójności, tyle samo na politykę rolną i trzy razy więcej środków na Erasmus, po to żeby młodzi ludzie mogli się kształcić; dwukrotnie więcej środków na badania, rozwój i innowacje (…). W tym kierunku zmierza europejska lewica" - wyliczał Liberadzki.

Wiceprzewodnicząca Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów (S&D), portugalska eurodeputowana Maria Joao Rodrigues przekonywała, że nadszedł czas, "aby te postępowe kluby w Europie się zjednoczyły i ponownie odebrały należną im pozycję lidera".

"My wiemy, jak zareagować na aktualne wyzwania w Unii Europejskiej. Oczywiście trzeba chronić obywateli, ale mamy także pomysł, jak to zrobić; my nad tym społecznym filarem już pracujemy" - zapowiedziała. "Nadszedł czas na to, by domagać się wielkiego powrotu konwergencji i spójności, dlatego my promujemy i domagamy się nowego, lepszego budżetu w UE, gdzie więcej środków będzie wydawanych na program Erasmus" - wskazała.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019