Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Abp Gądecki: Adwent oznacza naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość

Autor: PAP/dm
Dodano: 02-12-2018 14:12

Adwent to rzeczywistość zawierająca w sobie wszystkie czasy. Oznacza naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość – mówi przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, zapowiadając rozpoczynający się w niedzielę czas oczekiwania na Boże Narodzenie.

W przekazanym przez biuro prasowe KEP komunikacie, abp Gądecki podkreśla, razem z pierwszą niedzielą Adwentu rozpoczyna się również nowy rok liturgiczny w Kościele katolickim.

"Adwent ma wielkie znaczenie na samym początku tego roku, dlatego że oznacza naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. On przynosi ze sobą tak spojrzenie w Adwent, który już się dawno dokonał razem z przyjściem Jezusa Chrystusa na świat. Oznacza także Adwent w teraźniejszości, tzn. przychodzenie Chrystusa chwalebnego do Kościoła i do każdego z wiernych Kościoła, ale także wskazuje na przyszły Adwent, ten eschatologiczny, ostateczny, kiedy Chrystus przyjdzie sądzić żywych i umarłych. Tak więc, gdy mówimy "Adwent", mamy przed sobą rzeczywistość bogatą, określającą i jednocześnie zawierającą w sobie wszystkie czasy" - mówi cytowany w komunikacie przewodniczący Episkopatu Polski.

Podkreśla, że czas Adwentu jest szczególną okazją do tego, by przeżyć go razem z Kościołem, tak w sensie przygotowania do Bożego Narodzenia poprzez rekolekcje adwentowe, jak i poprzez uczestnictwo w mszach św. roratnich, które "wprowadzają nastrój adwentowy i atmosferę adwentową w nasze życie". Abp Gądecki zauważa, że msze św. roratnie w sposób szczególny lubią dzieci, dziadkowie i babcie oraz ci, którzy rozpoczynają wcześnie pracę. Podkreśla, że są to msze "pełne nastroju wyjątkowego oczekiwania na narodziny Jezusa Chrystusa".

Słowo "adwent" pochodzi od łac. advenio - przychodzić. Adwent rozpoczyna się od pierwszych Nieszporów niedzieli, która wypada 30 listopada lub jest najbliższa tego dnia i kończy się przed pierwszymi Nieszporami Narodzenia Pańskiego. Trwa cztery niedziele. Jest to czas radosnego oczekiwania i przygotowania do narodzin Chrystusa, które obchodzimy 25 grudnia.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019