Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Bez zaskoczeń. Ukraińcy lubią Polskę, Rosja na drugim biegunie sympatii

Autor: PAP/JS
Dodano: 03-12-2018 21:28

Największą sympatią Ukraińcy darzą Polskę, zaś największą antypatię czują do Rosji – wskazują wyniki opublikowanego w poniedziałek sondażu, który został przeprowadzony przez Grupę Socjologiczną Rating.

50 proc. respondentów pytanych, jakie uczucia żywią wobec Polski, odpowiedziało, że "ciepłe". 9 proc. z nich traktuje Polskę "bardzo ciepło", zaś 41 - "ciepło". Kolejne 41 proc. ma wobec Polski uczucia "neutralne", 5 proc. - "chłodne", a 2 proc. - "bardzo chłodne". Pozostałe 2 proc. nie potrafiło się określić.

W takim samym sondażu, przeprowadzonym przez Rating w kwietniu i czerwcu 2017 roku, ciepłe odczucia względem Polski deklarowało 58 procent badanych. W grudniu zeszłego roku było ich 50 procent.

W najnowszym sondażu tuż po Polsce znalazła się Unia Europejska, wobec którą sympatią darzy 49 proc. Ukraińców. Jako kolejne są: Białoruś, Kanada, Litwa, Stany Zjednoczone, Niemcy, Węgry i Rumunia.

Na samym końcu uplasowała się Rosja: "ciepło" mówi o niej 20 proc. uczestników badania, a z chłodem traktuje północno-wschodniego sąsiada Ukrainy 52 proc. ankietowanych.

Sondaż przeprowadzono na zlecenie Międzynarodowego Instytutu Republikańskiego (IRI) na grupie 2,4 tys. osób w ostatnich dniach września i pierwszej połowie października - czyli przed incydentem w rejonie Morza Azowskiego.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019