Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

#PracaDlaPolski - kolejne podsumowania w rządzie

Autor: PAP/KM
Dodano: 07-12-2018 21:23

Trzy lata pracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych podsumował minister Jacek Czaputowicz. Jak priorytety polityki zagranicznej wskazał: bezpieczeństwo, rozwój i autorytet.

- Zadania naszej polityki zagranicznej ogniskują się wokół trzech, powiązanych ze sobą priorytetów. Są one kluczowe dla państwa polskiego, jak również jego obywateli. Te kwestie to bezpieczeństwo, rozwój i autorytet - powiedział szef polskiej dyplomacji podczas spotkania z cyklu #PracaDlaPolski.

Jak wskazał minister na bezpieczeństwo, składają się działania służące rozbudowie własnych zdolności obronnych, wzmocnieniu potencjału relacji sojuszniczych Polski w ramach NATO i UE oraz prowadzeniu aktywnej polityki regionalnej.

- Kluczowym gwarantem bezpieczeństwa dla Polaków pozostaje obecność w Pakcie Północno-Atlantyckim oraz silne relacje z USA - podkreślił minister- Realizowane są postanowienia szczytu NATO w Warszawie w 2016 r. zmierzające do wzmocnienia zdolności odstraszania i obrony Sojuszu, w tym dotyczące obecności żołnierzy sojuszniczych w Polsce - dodał.

Szef MSZ podkreślił przy okazji, że polska dyplomacja aktywnie wspiera wysiłki międzynarodowe zmierzające do ustabilizowania sytuacji na wschodzie Ukrainy, a także na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz Gruzji. 

Drugim z priorytetów polskiej polityki zagranicznej jest rozwój, rozumiany jako aktywność wspierająca budowanie siły gospodarczej i społecznej Polski, a w konsekwencji wzrost dobrobytu obywateli. Minister Czaputowicz wskazał, że poprzez rozbudowaną sieć placówek MSZ udostępnia firmom informacje i wskazówki co do specyfiki poszczególnych rynków oraz uwarunkowań prawnych i finansowych, mających istotne znaczenie dla prezentowania oferty handlowej polskich podmiotów. 

Trzeci z priorytetów, autorytet, to czynnik pozwalający na kształtowanie korzystnego wizerunku Polski i umacnianie jej wiarygodności w skali europejskiej i globalnej.

- Walczymy o prawdę historyczną i dobre imię Polski. Działamy na rzecz przywrócenia pamięci o Polakach, którzy nierzadko ryzykując życie swoje i rodzin, ratowali Żydów w czasie II wojny światowej - podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019