Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

USA Today: polskie obozy koncentracyjne. Ambasada RP w Waszyngtonie protestuje

Autor: PAP/KM
Dodano: 07-12-2018 22:10

Ambasada RP w Waszyngtonie zaprotestowała na Twitterze przeciwko użyciu przez amerykański dziennik "USA Today" wprowadzającego w błąd określenia „polskie obozy śmierci”. Gazeta szybko usunęła błędne sformułowanie.

Polska ambasada we wpisie na Twitterze wskazała autorowi artykułu i redakcji dziennika, że "nie było "polskich obozów koncentracyjnych", ale niemieckie, nazistowskie obozy zbudowane i działające na okupowanych ziemiach polskich podczas II wojny światowej".

Placówka poprosiła o "natychmiastowe skorygowanie błędu, aby nie wprowadzać w błąd czytelników".

Kilkanaście minut po ukazaniu się wpisu na Twitterze w internetowym wydaniu "USA Today" pojawiła się nowa wersja artykułu, zawierająca wyjaśnienie, że w poprzedniej wersji "błędnie określiła obozy koncentracyjne w okupowanej przez nazistów Polsce".

Wprowadzające w błąd czytelników określenie pojawiło się na łamach dziennika w piątek w omówieniu wywiadu, jakiego telewizji NBC udzielił Steven Spielberg, reżyser nagrodzonego siedmioma Oscarami filmu "Lista Schindlera" w 25. rocznicę jego premiery. Omówienie to ukazało się pod tytułem "Spielberg: po 25 latach "Lista Schindlera" ma obecnie jeszcze większe znaczenie".

"USA Today" to dziennik rozchodzący się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy i docierający codziennie do ok. 6 mln czytelników.

W wywiadzie Spielberg argumentuje, że po obserwowanym obecnie wzroście liczby ataków antysemickich w USA znaczenie jego filmu jest jeszcze większe, niż tuż po premierze w 1993 roku. Producent tego dzieła, wytwórnia Universal Pictures, po 25 latach zamierza wznowić dystrybucję "Listy Schindlera", w tym - bezpłatnie - na seansach dla uczniów szkół średnich.

Amerykański Instytut Filmowy (American Film Institute - AFI) w 2007 roku umieścił "Listę Schindlera" na ósmym miejscu listy 100 najlepszych filmów ostatnich 100 lat.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019