Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Włodzimierz Czarzasty: Koalicja Obywatelska nie ma przyszłości

Autor: PAP/AT
Dodano: 10-12-2018 10:38

Konstrukcja Koalicja Obywatelska była tak zrobiona, że nie była odporna na wstrząsy i jak przyszedł pierwszy wstrząs - a przecież nie tektoniczny - to jakoś to nie poszło. Nadal możliwe jest stworzenie szerokiej koalicji partii opozycyjnych, natomiast powinna być ona zbudowana przez struktury o podobnych potencjałach - powiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty.

Czarzasty pytany był w Radiowej Jedynce o wydarzenia związane z odejściem posłów z Nowoczesnej i utworzeniem klubu PO-KO w Sejmie oraz o to, czy wciąż możliwa jest szeroka koalicja partii opozycyjnych w przyszłorocznych wyborach.

Czytaj też: PO chce budować dużą koalicję na wybory do europarlamentu

"Już chyba raczej trzeba zacząć operować stwierdzeniem zjednoczona opozycja, bo myślę, że do tej Koalicji Obywatelskiej coraz mniej firm się przyznaje" - zaznaczył szef SLD. Ocenił przy tym, że odejście posłów Nowoczesnej do PO pokazuje, że "Koalicja Obywatelska, ten twór, zaczyna wolno jechać i pewnie nie będzie miał przyszłości."

"Widocznie konstrukcja Koalicja Obywatelska była tak zrobiona, że nie była odporna na wstrząsy i jak przyszedł pierwszy wstrząs - a przecież nie tektoniczny - to jakoś to nie poszło" - powiedział Czarzasty.

Równocześnie szef SLD ocenił, że nadal możliwe jest stworzenie szerokiej koalicji partii opozycyjnych, natomiast powinna być ona zbudowana przez "struktury o podobnych potencjałach".

Czytaj też: Lubnauer apeluje do liderów partii opozycyjnych: stwórzmy koalicję

"Włodzimierz Cimoszewicz zgłosił koncepcję budowy szerokiej koalicji wokół słowa Europa - uważam, że to jest projekt, który nadal jest aktualny. Natomiast każda zjednoczona opozycja, która będzie tworzona, musi być stworzona na takich warunkach, żeby nie została rozbita od środka - na zasadzie podmiotowej, nie przedmiotowej" - stwierdził Czarzasty.

Szef SLD zapowiedział, że podczas posiedzenia Rady Krajowej SLD, które odbędzie się w najbliższą sobotę, będzie postulował o zwołanie konwencji partii w pierwszym kwartale przyszłego roku oraz o upoważnienie kierownictwa SLD do prowadzenia rozmów z różnymi ugrupowaniami. "Samemu (do wyborów - red.) zawsze możemy pójść - dzięki temu poparciu, które mamy, zawsze w wyborach możemy wystartować sami, ale to najprostsza decyzja" - stwierdził.

W środę z sejmowego klubu Nowoczesnej odeszło siedmioro posłów, którzy przeszli do nowopowstałego klubu parlamentarnego Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska. Odejścia posłów sprawiły, że klub Nowoczesnej w Sejmie przestał istnieć i stał się kołem.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019