Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Senat wycofuje się z pomysłu zmiany konstytucji

Autor: PAP/KM
Dodano: 13-12-2018 06:24

Senat wycofuje się z pomysłu nowelizacji ustawy zasadniczej po tym, gdy zmiażdżyli go eksperci.

Jak podaje "Rzeczpospolita", obecnie izba refleksji liczy 100 senatorów. Miałoby być ich 102, w tym dwóch wybieranych za granicą. Taki pomysł przedstawił w październiku marszałek Senatu Stanisław Karczewski z PiS. Dziennik informuje, że szanse uchwalenia zmiany zmalały jednak do zera z powodu niekonstytucyjności projektu.

- Taki wniosek płynie z opinii, które na zlecenia Kancelarii Senatu przygotowali konstytucyjności: prof. Anna Łabno, dr hab. Bogumił Szmulik i dr hab. Jarosław Szymanek. Zgodnie krytykują pomysł, by dwóch senatorów wybierały nie tylko mieszkające za granicą osoby z polskim obywatelstwem, ale także posiadacze tzw. Karty Polaka - czytamy w artykule.

Zdaniem dr. hab. Szmulika propozycja narusza artykuł konstytucji, który mówi, że "władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu".

- Osoba, która identyfikuje się z Narodem Polskim, ale nie posiada polskiego obywatelstwa, może posiadać polskie pochodzenie lub też mieć stwierdzoną ustawowo przynależność do Narodu Polskiego. Nie jest jednak członkiem Narodu Polskiego w rozumieniu przepisów Konstytucji RP, co oznacza, iż nie powinna posiadać czynnego prawa wyborczego - tłumaczy Szmulik.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020