Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Szef MSZ przedstawi na posiedzeniu rządu założenia polityki zagranicznej na 2019 r.

Autor: PAP/JS
Dodano: 18-12-2018 21:44 | Aktualizacja: 18-12-2018 22:33

Na środowym (19 grudnia) posiedzeniu rządu szef MSZ Jacek Czaputowicz przedstawi założenia polityki zagranicznej na 2019 r. Dokument zwraca uwagę m.in. na zagrożenia dla Polski, w tym kryzys instytucjonalny i aksjologiczny UE i rewizjonistyczną politykę Rosji - powiedział minister.

Jak poinformował Czaputowicz na konferencji prasowej po rozmowach z szefem fińskiej dyplomacji Timo Soinim, "typowy, corocznie przygotowywany" dokument, który zostanie przez niego zaprezentowany na posiedzeniu rządu, był przygotowywany przez kilka ostatnich miesięcy i - po przyjęciu - będzie podstawą expose ministra spraw zagranicznych, które zostanie przez niego wygłoszone w Sejmie w pierwszym kwartale przyszłego roku.

- On poddaje analizie otoczenie międzynarodowe Polski; w pierwszej części przedstawia konkretne zadania z podziałem na poszczególne działy dot. bezpieczeństwa, rozwoju (...) czy też wizerunku Polski w świecie i zbiera różne inicjatywy, które mają być prowadzone przez MSZ i inne instytucje - mówił szef MSZ.

Jak dodał, w części dokumentu dotyczącej otoczenia międzynarodowego Polski "zwraca się uwagę na pewne zagrożenia", w tym: kryzys instytucjonalny i aksjologiczny w UE, zagrożenie Europą dwóch prędkości, Brexit oraz rewizjonistyczną politykę Rosji, która "ciągle pozostaje pewnym wyzwaniem dla polskiej polityki zagranicznej, któremu należy sprostać".

- Rosja - i zwłaszcza ostatnie działania na Morzu Azowskim świadczą o tym, że nie tylko dla Polski, ale także dla innych państw czy organizacji międzynarodowych, takich jak UE, Sojusz Północnoatlantycki, OBWE - stanowi poważne wyzwanie - zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

 

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019