Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Prezydent do żołnierzy: jesteśmy gotowi na obecność u sojuszników

Autor: PAP/KM
Dodano: 19-12-2018 17:40

Sojusznicza solidarność oznacza nie tylko gotowość do przyjęcia sojuszników u siebie, ale i do wysłania swoich sił – powiedział prezydent Andrzej Duda, który w środę odwiedził polskich żołnierzy stacjonujących w Rumunii.

- Kiedy zdążaliśmy do szczytu NATO w Warszawie, starając się o sojuszniczą obecność w Polsce, mówiliśmy, że jesteśmy solidarni, a solidarność oznacza nie tylko to, że potrzebujemy sojuszniczej obecności u nas, ale że również jesteśmy gotowi nieść do innych, naszych przyjaciół, tę sojuszniczą obecność, czyli bezpieczeństwo - mówił prezydent.

Dodał, że obecność polskich żołnierzy w Rumunii oznacza bezpieczeństwo. Zapewnił o "ogromnej wdzięczności polskiego państwa" i własnej wdzięczności jako głowy państwa za ich służbę i poświęcenie.

- Służąc Rzeczypospolitej Polskiej także tutaj, reprezentując nas poza jej granicami i pokazując odwagę, oddanie i potencjał polskiego żołnierza, nawiązujecie do najlepszych wzorców, do wzorców powstańców wielkopolskich, tych, którzy odzyskali Wielkopolskę dla Rzeczypospolitej w 1918 i 1919 roku - powiedział.

 

Podkreślił, że za zasługi dla powstania wielkopolskiego postanowił pośmiertnie odznaczyć Orderem Orła Białego patrona 17. Brygady gen. Józefa Dowbora Muśnickiego, która wystawia kontyngent.

Wiceminister obrony Rumunii Nicolae Nasta podkreślił, że wyzwania, których wyrazem była aneksja przez Rosję Krymu, wymagają wspólnych działań.

- Żyjemy w skomplikowanych czasach w tej części świata i tylko razem możemy odpowiednio wzmacniać postawę obronną, aby przeciwdziałać zagrożeniom dla bezpieczeństwa obszaru euroatlantyckiego - powiedział.

W ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO sojusznicy na szczycie w 2016 r. zdecydowali o rozmieszczeniu wielonarodowych grup bojowych w państwach bałtyckich i w Polsce w ramach tzw. wysuniętej wzmocnionej obecności oraz w Rumunii i Bułgarii - tu inicjatywa otrzymała nazwę dopasowanej wysuniętej obecności. Podczas gdy polscy żołnierze wchodzą w skład sił wielonarodowej brygady TFP w Rumunii, w skład batalionowej grupy bojowej eFP stacjonującej w Polsce wchodzi 120 rumuńskich żołnierzy wojsk obrony przeciwlotniczej.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019