Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Prokuratura zapyta, czy dziennikarze TVN propagowali neonazizm

Autor: PAP/PSZ
Dodano: 28-12-2018 12:38

W akcie oskarżenia przeciwko sześciu osobom, które zorganizowały rocznicę urodzin Hitlera, ma się znaleźć informacja o wątpliwościach wobec dziennikarzy TVN, z pytaniem, czy ich zachowanie nie wypełniało znamion przestępstwa propagowania neonazizmu.

Jak czytamy w dzienniku "Rzeczpospolita" z 28 grudnia, takie wnioski zawarł katowicki prokurator nadzorujący główne śledztwo. "To efekt analizy materiału dowodowego, m.in. zeznań uczestników imprezy. Wcześniej Prokuratura Krajowa kazała wyłączyć wątek dziennikarzy nagrywających urodziny Hitlera do odrębnego postępowania. Śledztwo toczy się w tej sprawie w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach" - napisano.

Gazeta przypomina, że główne śledztwo dotyczące imprezy neonazistów świętujących 123. rocznicę urodzin Hitlera 13 maja 2017 r. w lasku w Wodzisławiu Śląskim prowadziła od końca stycznia 2018 r. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. "Postawiła zarzuty propagowania ustroju totalitarnego siedmiu osobom, jedna z nich, Adam B., przyznała się do winy i poddała karze (Adam B. został skazany również za posiadanie broni. Wyrok skazujący zapadł na początku października" - czytamy.

Dziennik zwrócił uwagę w artykule, że zachowania dziennikarzy TVN są badane prze Prokuraturę Regionalną w Katowicach, która od lutego prowadzi śledztwo w sprawie podżegania do zorganizowania urodzin Hitlera. "Jak zeznał Mateusz S. organizator imprezy, urodziny Hitlera kazali mu zrobić nieznani mężczyźni pod groźbą zrobienia krzywdy jego rodzinie. Mieli dać mu na to 20 tys. zł" - donosi gazeta.

W artykule podkreślono, że do dziś nie udało się namierzyć rzekomych inicjatorów. "S. zeznał, że to nieznani mężczyźni chcieli, by zaproszono na imprezę dziennikarkę TVN" - czytamy. "Rzeczpospolita" zaznaczyła, że jedną z hipotez tego śledztwa jest badanie, czy faktycznie nie była to prowokacja służb, które chciały zdyskredytować środowisko polskich nacjonalistów, a TVN był nieświadomie wykorzystany do tej prowokacji.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019